МАНІПУЛЯЦІЯ: У Києві пройшов «майдан вдов», де люди висловили незадоволення діями влади з обміну українських військовополонених

МАНІПУЛЯЦІЯ: У Києві пройшов «майдан вдов», де люди висловили незадоволення діями влади з обміну українських військовополонених

31 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
275

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, що 14 січня 2023 року в Києві пройшов «майдан вдов». На ньому нібито відбулася чергова хода людей, які вимагають повернути родичів, які зникли безвісті або в полоні. Автор посту заявив, що обмін «всіх на всіх» може відбутися лише при повному припиненні вогню та визнанні анексії територій. Також задається питанням: хто організував таку акцію?

«Майдану вдов» у Києві не відбулося. Родичі українських військових та цивільних, які перебувають в полоні, вийшли на протест. Цим вони черговий раз нагадали про російську агресію та потребу обміну полонених, зокрема цивільних, яких рф незаконно утримує. 

14 січня 2023 року в Києві справді відбулася акція протесту рідних військових та цивільних, які знаходяться в полоні. Кількість учасників складала понад 200 осіб. Вони пройшли ходою до Майдану Незалежності з вимогою обміну за схемою «всіх на всіх». Також це не перша подібна акція: 1 жовтня проводили подібний захід. 

Ситуацію з обміном за схемою «всіх на всіх» складна. Це пояснював український омбудсмен Дмитро Лубінець в інтерв’ю «Суспільному» у січні 2023 року. На запитання про реалістичність обміну «всіх на всіх» Лубінець відповів, що зараз це неможливо:о росія не погоджується на нього. До того ж, згідно з міжнародним гуманітарним правом, під час обмінів передбачена участь нейтральної сторони. Згідно з Женевськими конвенціями, для цього створили Міжнародний Комітет Червоного Хреста та Червоного Півмісяця. Хоча їхня присутність необов’язкова. Як заявив Дмитро Лубінець, організація не виконує свій мандат, пояснюючи це тим, що росія не допускає їх до українських військовополонених. 

У той же час росія зриває звичайні обміни. 14 січня 2023 року, у день акції, Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими повідомив, що рф зірвала обмін полоненими. 

Крім цього, російські медіа поширювали інформацію, що на акції 14 січня закликали «припинити бойові дії та почати перемовини з росією», а також «звернулися до посольств з вимогою припинити поставки озброєння». Таких заяв на акції не було.

Організовують подібні акції самі ж родичі українських полонених, зокрема цивільних,  яких росія незаконно утримує. У такий спосіб вони черговий раз нагадали про російську агресію, полонених та потребу їх обміну.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний