МАНІПУЛЯЦІЯ: У Латвії поставили різдвяну ялинку зі свастикою

МАНІПУЛЯЦІЯ: У Латвії поставили різдвяну ялинку зі свастикою

30 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
115

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито різдвяну ялинку у Латвії прикрасили «свастикою» на знак солідарності з Україною. 

Утім, це — маніпуляція. Фото різдвяної ялинки справжнє, вона є частиною святкової інсталяції у місті Лієлварде муніципалітету Орге. І на ній справді є схожий символ, який, утім, не має жодного відношення до нацистського руху. 

Скриншот допису

Цей фейк вже спростовували незалежні американські фактчекери із Lead.Stories та Reuters.

Ялинка сформована із лієлвардького поясу — частини традиційного латвійського вбрання. Характерною особливістю поясу є геометричний орнамент, що може включати зображення аусеклісу (символ ранкової зірки, перемоги добра над злом), октограми, різні типи хрестів, від простих «косих хрестів» до «вогняних хрестів». Саме «вогняний хрест» використано при оздобленні поясу, викладеного у формі ялинки.

«Вогняний хрест» — символ Бога Грому, у латиській культурі вважається оберегом від зла, який символізує та притягує щастя. Його часто наносили на пояси, рукавички, шкарпетки та сорочки, дитячі речі та ювелірні вироби для захисту того, хто їх носить, від злих сил. У Латвії хрест зустрічається вже з ІІІ-ІV ст. на речах, знайдених при розкопках.

В індуїстській культурі «вогняний хрест» називають «свастикою». Після привласнення та часткової модифікації націонал-соціалістичною партією Німеччини, яку очолював Гітлер, «свастика» згодом здобула негативний статус «символу нацизму», її використання та поширення заборонене у багатьох країнах світу. У Латвії нацистська символіка також офіційно заборонена. Однак у цьому конкретному випадку йдеться саме про латиський, а не «нацистський» символ. 

Приклади використання «вогняного хреста»: як частина орнаменту на в’язаних рукавицях (1) та прикрасах  Джерела: Needle B, Rotudarbnica

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний