МАНІПУЛЯЦІЯ: У Польщі польські товари замінять українськими — відео

МАНІПУЛЯЦІЯ: У Польщі польські товари замінять українськими — відео

24 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
853

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, на якому відвідувачка польського супермаркету розповідає, нібито у Польщі продають товари українського виробництва і скоро вони замінять польські, зокрема соуси. На полицях магазину помітні кетчуп, гірчиця та солоні огірки ТМ «Верес», а також майонез ТМ «Щедро» та «Кава Старого Львова» (компанія «Віденська кава»). У підписі до відео також вказують, що магазини почали із українських субтитрів у своїх телевізійних рекламних роликах, а тепер вони пішли далі і запустили у продаж українську продукцію.

Утім, українська продукція на полицях польських супермаркетів була й раніше. Вона не замінює товари польського виробництва, вони також є у вільному доступі.

Скриншот допису

Українські виробники соусів та кави експортували свою продукцію в Польщу і до війни. На офіційних сайтах компаній вказано, що вони поставляють товари до країн Європи. І хоча безпосередньо Польща як напрям експорту не вказана, на їхню присутність у країні вказують згадки у низці статей. Наприклад, про можливість купити продукцію ТМ «Верес» у Польщі писали ще у 2018 році. Дистрибуцією товарів цього бренду займається компанія United Distribution Holding. Майонези ТМ «Щедро» продавались у магазинах української продукції Ukraiński Smak щонайменше із 2020 року. 

Зворотній пошук у Google показав, що відео почало поширюватись у мережі із 11 лютого 2022 року. Тоді його виклав у твіттер користувач під ніком Krengiel із підписом: «Спочатку вони почали з українських субтитрів у телевізійній рекламі, а тепер пішли далі і почали продавати українські продукти» — який згодом у проросійських телеграм каналах приписали жінці, яка говорить на відео. 

Із 13 по 19 лютого у мережі супермаркетів Lidl у Польщі проходила акція «Тиждень української продукції» за сприяння Посольства України в Польщі. У мережі було представлено ТМ «Верес», «Щедро», «Лукас», «Віденська кава», «Оболонь», «Львівське», «Флінт»,«G’Tea», «Klim» та ін.

Оголошення про «Тиждень української продукції» у польських супермаркетах мережі Lidl. Джерело: Посольство України в Польщі

Враховуючи схожість цінників, відео могло бути знято саме в супермаркеті мережі Lidl. Дата поширення відео у мережі (13 лютого) збігається із часовими рамками акції. Хоч офіційно акція стартувала 13 лютого в понеділок, відповідні полиці могли з’явитися у магазинах вже на вихідних. Ця мережа справді із березня 2022 року запустила рекламу із українськими субтитрами, щоб підтримати українців та залучити їх як покупців. Згодом субтитрувати рекламу почали й інші бренди. 

Подібні тематичні тижні Lidl проводить постійно. Наприклад, 26 лютого 2023 року у мережі стартує «Тиждень італійської продукції». Або ж наприкінці січня був «Тиждень грецької продукції». Згадки про такі ж тематичні тижні грецьких товарів ми знайшли і в 2022 та 2021 рр. 

Присутність українських товарів зовсім не означає, що польська продукція тепер не продається. Якщо подивитися на асортимент деяких продуктових мереж Польщі, наприклад «Ашан», «Бедронка», «Польський кошик», то побачимо, що в усіх представлені товари здебільшого польського виробництва.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний