МАНІПУЛЯЦІЯ: У публікаціях про дівчинку з Черкас та бабусю з Казахстану використали ідентичні фото

МАНІПУЛЯЦІЯ: У публікаціях про дівчинку з Черкас та бабусю з Казахстану використали ідентичні фото

27 Жовтня 2021
FacebookTwitterTelegram
357

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють скриншоти статей, де використовуються ідентичні фото для ілюстрації. У дописах стверджують, що пацієнтка з Черкас раптово стала бабусею з Алмати — так автори публікацій ставлять під сумнів правдивість публікацій.

Фото з допису

Утім, це — маніпуляція. У публікаціях використовують ілюстративні фото.

Зворотний пошук по фото в Bing показує, що світлину використовували й в публікаціях інших ЗМІ. У матеріалі перуанського видання La Republica вказане джерело фото — Telesur.

Telesur — це латиноамериканська телевізійна мережа із штаб-квартирою в Венесуелі.

Скриншот публікації видання La Republica, яке вказує джерело фото

У публікаціях не стверджують, що на фото зображена дитина з України чи хворі з Казахстану. Журналісти часто використовують ілюстративні тематичні фото до публікацій. Однак, не завжди у дописах вказане джерело фото через недотримання журналістських стандартів авторами публікацій.

Крім того, зворотний пошук по фото підтверджує, що цю світлину неодноразово використовували для ілюстрації статей про медицину чи COVID-19. Наприклад, у публікації Stereo Romance, видання з Нікарагуа, вказано, що це довідкове фото.

Скриншот публікації видання Stereo Romance, яке використовує аналогічне фото із приміткою, що воно є довідковим

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний