МАНІПУЛЯЦІЯ: У реципієнтів вакцин Pfizer та Moderna розвиваються тяжкі побічні ефекти | VoxUkraine
Beta

МАНІПУЛЯЦІЯ: У реципієнтів вакцин Pfizer та Moderna розвиваються тяжкі побічні ефекти

11 Грудня 2020
FacebookTwitterTelegram
539

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють допис, у якому автор переклав українською уривок статті з наукового журналу Science. Він навмисне вибірково цитує текст, вказуючи, немов «переклав тільки факти». Однак автор упускає цитати науковців, які пояснюють переваги вакцинації попри побічні ефекти, що можуть виникати в незначного відсотка вакцинованих.

У статті під назвою «Громадськість повинна підготуватися до побічних ефектів вакцини» Мередіт Вадман описує випадки, коли в реципієнтів вакцин від нового коронавірусу компаній Pfizer та Moderna розвивалися побічні ефекти. Дослідження показали, що більшість людей не матимуть важких побічних ефектів, що заважають повсякденній діяльності. Менше ніж у 2% реципієнтів вакцин Pfizer та Moderna була висока температура від 39 °C до 40 °C.

Незалежна комісія, яка провела проміжний аналіз випробування Moderna, виявила, що важкі побічні ефекти включали втому у 9,7% учасників, біль у м’язах у 8,9%, біль у суглобах у 5,2% та головний біль у 4,5%. У дослідженні вакцин Pfizer/BioNTech їх було менше: важкі побічні ефекти включали втому (3,8%) та головний біль (2%).

Обидві вакцини містять наночастинки ліпідів. На думку деяких дослідників, саме вони можуть викликати реакцію імунної системи у вигляді короткочасних побічних ефектів. Деякі учасники розповідали, що побічні ефекти минали через 12 годин. Натомість у дописі автор безпідставно стверджує, немов твердження дослідників про недовготривалість побічних ефектів «необгрунтоване».

Один із ключових наративів статті – реципієнтів вакцини варто попереджати про тимчасові побічні ефекти, оскільки люди повинні бути готові та знати, що відбувається з організмом.

У дописі, наприклад, не наводять цитату Флоріана Краммера, вакцинолога медичної школи Ікана на горі Синай, який брав участь у випробуванні вакцини Pfizer. Він стверджує, що такі перехідні реакції не мають бути аргументом для відмови від вакцинації, коли новий коронавірус вбиває кожного 200 із заражених. Тоді як біль у м’язах, втома та температура це «неприємно, але не небезпечно». 

Водночас автор допису стверджує, що «у здорових відносно молодих людей… сам ковід в абсолютній більшості випадків проходить або взагалі безсимптомно, або має симптоматику значно легшу за те, що він отримав в результаті вакцинації». 

Ризик мати серйозну форму COVID-19, справді, збільшується з віком. Утім, це не означає, що люди молодшого віку не можуть розвинути серйозну форму захворювання або що хвороба не впливає на їхню якість життя. Також, крім ризику смерті, COVID-19 може мати низку ускладнень та довгострокових наслідків для здоров’я, в тому числі, молодих людей. Серед них: хронічні втома та кашель, проблеми з концентрацією та психічні порушення, окремі серцеві захворювання, ураження нирок, довгострокова або постійна втрата запаху на смаку тощо. Більше того, складно передбачити, чи людина розвине хворобу чи ні або ж чи будуть у цієї людини побічні ефекти після вакцинації.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний