МАНІПУЛЯЦІЯ: У Росії через QR-код паспорта громадянина передаються медичні й інші дані

МАНІПУЛЯЦІЯ: У Росії через QR-код паспорта громадянина передаються медичні й інші дані

20 Грудня 2021
FacebookTwitterTelegram
706

Перевірка інформації у рамках партнерства з Facebook

У новому відео Сергій Гула стверджує, що:

  • за QR-кодом можна буде ідентифікувати дані про медичні процедури, захворювання, вакцинацію, про досвід роботи, навчання, службу в армії, сімейне положення, матеріальний стан;
  • замість фото особи у паспорті будуть розміщувати QR-код;
  • інформація, закладена у QR-кодах, не захищена.

Раніше ми вже неодноразово спростовували тези Сергія Гули. Про нього та інших ковід-дисидентів ми згадували у нашій статті, присвяченій річниці інфодемії. 

Однак, ці тези маніпулятивні.

QR-код — це тип штрих-коду або візерунок, який можна сканувати і який містить різні форми даних: посилання на вебсайти, інформацію про обліковий запис, номери телефонів або навіть купони. 

Щодо передачі через QR-код даних про медичні послуги, вакцинацію тощо

Стверджуючи, що через QR-код паспорта громадянина РФ можна передавати медичні дані тощо, Сергій Гула посилається на статтю з видання “Московский Комсомолец”. У статті йдеться про заміну паперового паспорта на електронний у Росії. Голова російської Мінцифри Максут Шадаєв заявив, що рішення про заміну паперових носіїв ухвалять до кінця року. Паперові паспорти не обов’язково буде змінювати на електронний варіант, рішення про зміну паспорта залишається за громадянами. 

Запропонований електронний аналог це QR-код, який зберігає інформацію паперового паспорта і генерується через мобільний додаток. Завдяки QR-коду можна буде підтверджувати особу при отриманні послуг, зверненні до держорганів, а також при купівлі авіаквитків, оформленні угод із нерухомістю тощо. За словами Шадаєва, набір даних з мобільного додатка буде залежати від того, для яких цілей вони будуть використовуватися. Наприклад, якщо громадянин купує алкоголь, через QR-код передається лише фото та вік особи. 

Для даних про вакцинацію від коронавірусу існує інший документ сертифікат про вакцинацію від COVID-19 у паперовому чи електронному форматі. Форма сертифікату включає, серед іншого, і QR-код. 

Наголосимо, що QR-код замість паперового паспорта ще не ввели, наразі ця пропозиція обговорюється. 

Щодо захисту інформації, яка вміщена у QR-код

Людина, даючи сканувати свій QR-код, дає цим свою згоду на зчитування інформації з коду. Немає підстав стверджувати, що зашифровані дані у QR-код стають незахищеними після сканування. 

Зазвичай QR-код є елементом певного додатка: паспорта громадянина, COVID-сертифіката тощо. У такому випадку безпечність даних, вміщених у QR-код, буде залежати від безпеки самого додатка. 

Проблема QR-кодів у розрізі безпеки це те, що ви не можете знати, які дані містить QR-код, просто подивившись на нього. Конфіденційність може бути порушена тоді, коли людина сканує код QR-код, який, наприклад, веде на зловмисний вебсайт. Для того, аби уникнути відстеження під час відвідування подібних вебсайтів, можна увімкнути режим приватного перегляду чи використати браузер із функціями захисту від відстеження, наприклад Firefox або Safari.

Із іншого боку, QR-код може містити дані, які можуть внести зміну на пристрій. QR-код може додавати контакти або події до календаря, надсилати текстові повідомлення на номери від вашого імені або навіть встановлювати нові програми на пристрої. Тому важливо не сканувати коди, у надійності яких ви не впевнені.

Раніше ми спростовували те, що введення QR-коду нібито бере початок із надання в’язням концтаборів особистих номерів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний