МАНІПУЛЯЦІЯ: У Швеції заборонені штори на вікнах квартир | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: У Швеції заборонені штори на вікнах квартир

23 Березня 2021
FacebookTwitterTelegram
1402

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що у Швеції заборонені віконні штори. 

Утім, це — неправда.

Так, багато шведів справді не вішають удома штори. Однак офіційної заборони немає зараз і не було в XVII столітті.

Причина полягає не в забороні, а в повазі до історичних традицій та в особливому скандинавському менталітеті. Адже відсутність штор притаманна не лише шведам, а й жителям інших країн, зокрема Нідерландів. Це пояснюється особливістю їхньої культури, а саме бажанням показати, що «їм немає чого ховати». Саме відкритість скандинавів зумовила той факт, що й сьогодні багато з них не мають удома занавісок, а якщо й мають – то не зачиняють їх на ніч.

Британський журналіст Річард Оранж (Richard Orange), який мешкає у Швеції, у статті для видання Thelocal.se пояснює відсутність штор кількома причинами. Зокрема, він також наголошує, що шведи не прагнуть нічого приховати, на відміну від тих же британців, і сприймають свій дім як приватне місце, де вони поводяться так, як вважають за потрібне.

Окрім того, автор наводить певні історичні передумови для появи такої традиції. Найбанальнішим поясненням була відсутність вікон як таких. Аж наприкінці ХІХ ст. у сільських місцевостях з’явилися вікна в будинках. До того ж, тканини потрібної якості на той час були дорогими, і багато шведів не могли собі дозволити їх придбати. 

Далі автор колонки наводить пояснення Мартіна Краукліса, біографа Мартіна Лютера Кінга, який відносить появу традиції до витоків шведської лютеранської церкви. Традиційно в католицьких храмах були опущені штори для максимального зосередження на богослужінні та для того, щоб священики могли здійснювати особливо важливі ритуали відокремлено від інших. Мартін Лютер гостро критикував сприйняття священиків як медіаторів між Богом та людиною, й опущені штори стали символом усього того, що було неправильним у католицизмі.

Висувають також і більш практичні причини відсутності штор, про них йшлося і у статті. Раніше вулиці не освітлювалися, тому в кожній домівці було прийнято ставити на вікно свічку. Відповідно штори могли б загорітися, тому практичні шведи (а також інші жителі північних країн) не вважали за потрібне мати їх удома.

Отож, на сьогодні немає єдиної правильної відповіді на питання, чому у Швеції не прийнято вішати штори. Це давня традиція, і вона відповідає сучасним реаліям менталітету північних народів. Звичайно, ніхто не забороняє мати вдома штори й опускати їх у темний час доби.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний