МАНІПУЛЯЦІЯ: У Сінгапурі вакциновані дуже часто стикаються з важкими наслідками після щеплення

МАНІПУЛЯЦІЯ: У Сінгапурі вакциновані дуже часто стикаються з важкими наслідками після щеплення

27 Вересня 2021
FacebookTwitterTelegram
297

Перевірка фактів у рамках співпраці з Facebook

У мережі поширюють інформацію про вакцинацію проти COVID-19 у Сінгапурі. Автори дописів стверджують, що:

  • Видання The Star повідомило, що станом на 17 серпня 2021 року уряд Сінгапуру виплатив 144 компенсації на суму $573 000 за важкі наслідки для здоров’я після вакцинації.
  • Найбільшу компенсацію в понад $150 000 отримала родина 16-річного хлопця, в якого через тиждень після вакцинації стався серцевий напад.
  • Усього станом на 31 липня в Сінгапурі зареєстрували 10 000 повідомлень про побічні ефекти, 400 з яких кваліфіковані як серйозні.
  • Усього 4,2 млн сінгапурців пройшли повний курс вакцинації. Виходить, що важкі побічні ефекти після щеплення трапляються  з частотою 1 випадок на 10 000 вакцинованих.

Однак розрахунки автора щодо частоти серйозних побічних ефектів після вакцинації є маніпулятивними. Насправді важкі наслідки після щеплення трапляються значно рідше, ніж вказано в дописі.

Походження допису

Автор допису посилається на Telegram-канал Захара Мілютіна, українського антивакцинатора. 

VoxCheck неодноразово спростовував фейки та маніпуляції Захара Мілютіна. До інформації, яку він поширює на Facebook-сторінці чи в Telegram-каналі, треба ставитися обережно. Про нього та решту представників ковід-дисиденства в Україні читайте у статті «Річниця інфодемії. Із якими фейками про COVID-19 Україна та світ борються вже понад рік».

18 серпня малайзійське видання The Star дійсно повідомило про вакцинацію в Сінгапурі. Уся інформація (розмір компенсацій, кількість повідомлень про побічні ефекти, кількість вакцинованих), крім частоти серйозних побічних ефектів, збігається зі змістом Facebook-допису. Про цю ж інформацію повідомили інші ЗМІ, як-от сінгапурські суспільні видання Channel News Asia та TODAY. Жодне джерело — ні ЗМІ, ні Міністерство охорони здоров’я Сінгапуру — не стверджувало, що ймовірність важких наслідків після щеплення становить 1 до 10 000. Імовірно, Захар Мілютін самостійно зробив цей висновок.

Частота серйозних побічних ефектів

Захар Мілютін розраховує частоту серйозних наслідків після щеплення на основі кількості повністю вакцинованих у Сінгапурі — 4,2 млн осіб. Станом на 21 вересня ця кількість вже досягла 4,4 млн осіб.

Проте частоту побічних дій МОЗ Сінгапуру розраховує, спираючись на кількість зроблених щеплень, а не кількість повністю вакцинованих. У країні використовують дводозні мРНК-вакцини від компаній Moderna та Pfizer-BioNTech. Повідомлення про побічні дії пацієнти можуть надсилати як після отримання першої дози, так і після другої дози. Наприклад, ті 400 повідомлень, про які каже автор допису, могли надійти в тому числі від пацієнтів, які отримали лише одну дозу вакцини. Так, серцевий напад у 16-річного хлопця стався якраз через 6 днів після отримання першої дози вакцини.

Медичний регулятор Сінгапуру щомісяця оновлює дані про побічні ефекти. Захар Мілютін посилався на звіт від 16 серпня, де аналізували дані з початку кампанії вакцинації до 31 липня 2021 року.  На той момент у країні зробили 7,5 млн щеплень. За цей період надійшло 9 403 повідомлень про побічні ефекти, з яких лише 389 стосувалися важких наслідків (0,005% від усіх зроблених щеплень). Це майже одне повідомлення про важкі наслідки на 19 300 щеплень.

Під серйозною побічною дією МОЗ Сінгапуру має на увазі таку дію, яка призвела до смерті, госпіталізації, непрацездатності пацієнта або ще якимось чином загрожує його життю.

Останню доступну доповідь опублікували 16 вересня. Станом на 31 серпня в Сінгапурі зробили 8,7 млн щеплень. Усього надійшло 498 повідомлень про важкі наслідки після щеплення (0,006% від усіх зроблених щеплень). Крім того, варто пам’ятати, що не всі несприятливі події у період після щеплення свідчать про причинно-наслідковий зв’язок між вакцинацією та проблемою зі здоров’ям.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний