Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
Мережею поширюють дописи про дослідження статистики з Системи звітування про несприятливі події після вакцинації (Vaccine Adverse Event Reporting System – VAERS). Результати дослідження нібито доводять, що щеплення мРНК-вакцинами шкідливі для жінок з ранніми термінами вагітності.
Це твердження неправдиве. Незалежні іноземні фактчекери з PolitiFact вже спростовували цю інформацію.
Жінки в США дійсно повідомляли про викидні після вакцинації, однак це не означає, що вакцина стала причиною цих викиднів. Ми вже неодноразово пояснювали, що інформація системи VAERS не показує причинно-наслідкові зв’язки між вакцинацією та негативними ефектами для здоров’я пацієнтів після неї.
VAERS — це американська система моніторингу повідомлень про побічні ефекти, з якими стикаються люди після вакцинації. Будь-який пацієнт або медичний працівник може надіслати повідомлення про побічну дію як онлайн, так і офлайн. VAERS не визначає, чи стала вакцина прямою причиною побічної дії, але може виявити проблеми, які потребують ретельного дослідження. Раніше VoxCheck вже спростовував (тут і тут) маніпуляції про вакцини на основі даних з VAERS.
Результати дослідження Preliminary Findings of mRNA Covid-19 Vaccine Safety in Pregnant («Попередні висновки про безпечність мРНК-вакцин проти Covid-19 у вагітних») були вперше опубліковані 17 червня 2021 року в журналі The New England Journal of Medicine.
Приблизно через три місяці після щеплення автори дослідження зв’язалися з 3958 жінками, які вакцинувались під час вагітності. Частина учасниць все ще були вагітними. У 827 жінок, чия вагітність закінчилася, результати показали частоту викиднів у 12,6%; у 86,1% вагітність закінчилася народженням дитини; у 0,1% плід народився мертвим; 1,2% жінок з різних причин зробили аборти.
Однак насправді частка викиднів, яку показало дослідження, є середньостатистичною для США: у середньому викидні трапляються у 10-20% жінок.
У соцмережах пишуть, ніби 700 із 827 вагітних жінок отримали вакцину на третьому триместрі вагітності, коли плоди більш розвинені, а викидні трапляються рідше. Тому якщо враховувати лише вакцинованих у першому триместрі жінок, то частка викиднів нібито складає 82%. Вікторія Мал (Victoria Male), професорка з репродуктивної імунології в Імперському коледжі Лондона, назвала цю цифру «безглуздою» та «математичною помилкою», бо здорову дитину неможливо народити за три місяці.
Управління з безпеки імунізації CDC у коментарі для PolitiFact повідомило, що цей документ — первинний аналіз даних реєстру вагітних, які вакцинувалися. У СDС згадали, що вже обговорюють кращий спосіб моніторингу реальної кількості викиднів.
«Необхідно обмежити аналіз лише завершеними вагітностями, оскільки до загальної статистики потрапили жінки, які або вагітні, або ми не знаємо їхні результати, бо ще не робили їм плановий дзвінок», — заявили у CDC.
У CDC проаналізували обмежені дані про жінок, які отримали вакцину до 20 тижня вагітності. Попередньо виявили 27 викиднів серед 1364 жінок, тобто близько 2%. Але це дуже ранні результати, бо вчені все ще не знають, чим завершиться більша кількість вагітностей.
Раніше VoxCheck писав про маніпулятивні повідомлення, в яких йшлося, ніби у США 395 жінок повідомили про викидні після вакцинації.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний