МАНІПУЛЯЦІЯ: У США пропонують створювати COVID-табори для заражених | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: У США пропонують створювати COVID-табори для заражених

14 Січня 2021
FacebookTwitterTelegram
1166

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють відео, у якому український адвокат Сергій Гула розповідає про новий законопроєкт у легіслатурі (законодавчому органі) штату Нью-Йорк. Ним начебто пропонується надати владі права затримувати людей, «небезпечних для здоров’я населення». Гула стверджує, немов людей ув’язнюватимуть у спеціально відведених місцях без рішення суду, і згадує, що в цих таборах можуть проводити медичні експерименти. 

У відео йдеться про законопроєкт А416, представлений у легіслатурі штату Нью-Йорк на початку січня 2021 року. У його тексті згадується можливість «затримувати випадки, контакти та носіїв інфекційних хвороб, які потенційно небезпечні для здоров’я населення».

Це формулювання зі вступу поширювали в соцмережах у колах консерваторів, коментуючи, немов цей закон дозволить «виселяти людей та їхніх дітей із дому»:

Твіт консервативної коментаторки Еллі Бет Стюкі. 

 

Дійсно, законопроєкт визначає, що губернатор або його уповноважений можуть «розпоряджатися про усунення або затримання» людини (чи групи людей). Однак лише в тому випадку, якщо матимуть «чіткі та переконливі докази», що ця людина становить загрозу для здоров’я інших, тобто заражена певним захворюванням. Тоді її можуть утримувати в медичному чи іншому виділеному під ці потреби закладі. Про виселення чи будь-які схожі заходи в законопроєкті не йдеться.

Однак закон A416 може бути введено в дію лише в тому випадку, якщо губернатор оголосить надзвичайний стан внаслідок епідемії будь-якої інфекційної хвороби — конкретно про COVID-19 не йдеться взагалі.

Наразі цей законопроєкт переданий Комітету з питань охорони здоров’я. Для того, аби його прийняли, необхідно, щоб за нього проголосували Сенат та Збори штату. Однак шанси цього досить низькі: жоден з трьох попередніх законопроєктів із подібними формулюваннями, що виносилися на кожну законодавчу сесію з 2015 року (A6891, A680 та A99), навіть не потрапив на голосування.

Отже, навіть якщо теоретично законопроєкт приймуть, то в ньому не йдеться про «ув’язнення» людей без суду та «медичні експерименти» в таборах. Ці твердження безпідставні. 

Центри контролю та профілактики захворювань США пропонували створити центри ізоляції — місця, призначені для тих, хто не може безпечно самоізолюватися вдома. Однак про табори з примусовим утриманням у цьому контексті не йшлося.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний