МАНІПУЛЯЦІЯ: У США застерігають від поїздок в Ізраїль — найбільш вакциновану країну світу
Beta

МАНІПУЛЯЦІЯ: У США застерігають від поїздок в Ізраїль — найбільш вакциновану країну світу

30 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
284

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють скриншот сайту Центрів контролю та профілактики захворювань у США (CDC), на якому видно, що в Ізраїлі дуже високий рівень захворюваності на COVID-19. Тож у CDC нібито радять уникати будь-яких поїздок в Ізраїль, включно із Західним берегом та Сектором Гази. Користувачі соцмереж поширюють скриншот із іронічними коментарями, що Ізраїль — найбільш вакцинована країна світу, і тоді вакцинуватися немає сенсу. 

Скриншот із дописів

Насправді станом на кінець червня, коли з’являлися подібні маніпулятивні дописи, у CDC відмічали, що рівень поширення COVID-19 в Ізраїлі був низьким. І жодних застережень щодо подорожей до країни не вказувалося. 

Скриншот сайту CDC, зроблений 30 червня. Рівень поширеності COVID-19 позначено як низький 

Ізраїль дійсно входить до країн із найвищим рівнем вакцинації від COVID-19. Обидві дози вакцини отримало 57% населення. Однак невідомо, коли саме зробили скриншот, на якому йдеться про значне поширення COVID-19. Такі дані могли публікувати ще до початку вакцинації.

На сторінці сайту CDC про Ізраїль вказано, що останнє оновлення даних було 7 червня, тобто з тих пір оцінку рівня заражень в Ізраїлі не змінювали. А допис у фейсбуці опублікували 26 червня, тож на той момент скриншот уже був застарілим. 

На сайті CDC вказують, коли востаннє оновлювалася інформація (Page last reviewed)

Кампанія з масової вакцинації препаратом Pfizer почалася в Ізраїлі у грудні 2020 року. Вакцину завезли, коли країна переживала третю, найбільшу хвилю зараження коронавірусом. Тоді в пікові тижні фіксували понад 8 тисяч заражень на день.  Уже з березня 2021 року в Ізраїлі повідомили про швидке зменшення захворюваності на COVID-19 у всіх вікових групах, незважаючи на послаблення обмежень та запуск сфер освіти та торгівлі. До 19 квітня 2021 року пікова кількість нових випадків знизилася до 149 на день, у червні — до близько 60. Відстежувати динаміку можна тут.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний