МАНІПУЛЯЦІЯ: У США звільнені фахівці з лікування COVID-19 створюють свою лікарню

МАНІПУЛЯЦІЯ: У США звільнені фахівці з лікування COVID-19 створюють свою лікарню

29 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
739

Перевірка фактів у рамках партнерства з Meta

У соцмережах поширюють статтю з сайту «Народний оглядач» про те, що у США звільнені невакциновані лікарі створюють власну лікарню. Йдеться про America’s frontline doctors або AFLD (укр. Американські лікарі з передової) — організацію, що систематично поширює дезінформацію про коронавірус, методи його лікування, а також вакцинацію від вірусу.

AFLD справді наприкінці грудня 2021 року розіслали прихильникам бюлетень про те, що незабаром вони відкриють свою першу медичну клініку. 

До організації нібито входять «лікарі, що практикують телемедицину, яких звільнили з лікарень за те, що їхні пацієнти одужували». Насправді багато членів американської групи лікарів Frontline Doctors практично не мали досвіду лікування пацієнтів із COVID-19, з’ясували у Medpage Today

Члени цієї організації виписують тисячам пацієнтам незатверджені регуляторами препарати гідроксихлорохін та івермектин для «профілактики та доклінічного лікування COVID-19». Спеціальний підкомітет з коронавірусної кризи Палати представників США розпочав розслідування діяльності AFLD.

Очільниця руху Сімона Голд не має сертифікату Американської ради з невідкладної медицини: її сертифікація втратила чинність, а повторну вона не проходила. 

У фейку згадують про розслідування журналу «TIME» про шахрайство AFLDS. І спростовують його, бо «безпечність препаратів доведена десятиліттями застосування». А їхня вартість — така низька, що «збагатитися не вийде». 

По-перше, ні гідроксихлорохін, ні івермектин не мають доведеної дії в лікуванні COVID-19 і не є абсолютно безпечними. 

Гідроксихлорохін використовують для профілактики або лікування малярії, спричиненої укусами комарів. ВООЗ не рекомендує гідроксихлорохін ні для запобігання, ні для лікування COVID-19

  • Застосування гідроксихлорохіну для профілактики мало або зовсім не впливає на запобігання захворюванню, госпіталізації або смерті від COVID-19. Це довели 6 досліджень із понад 6000 учасниками, які не хворіли на COVID-19 і отримували гідроксихлорохін. Водночас прийом гідроксихлорохіну може збільшити ризик діареї, нудоти, болю в животі, сонливості та головного болю.
  • Гідроксихлорохін не зменшував смертність, необхідність або тривалість ШВЛ. Це показали 30 досліджень із понад 10 000 пацієнтів із COVID-19. Натомість прийом гідроксихлорохіну для лікування COVID-19 може збільшити ризик проблем із серцевим ритмом, розладів крові та лімфи, ураження нирок, проблем з печінкою тощо.

Івермектин — протипаразитарний засіб широкого спектру дії. ВООЗ та FDA не рекомендують використовувати івермектин для лікування COVID-19, бо він не має доведеної дії. ВООЗ радить використовувати івермектин тільки в клінічних дослідженнях.

  • 6 рандомізованих контрольованих досліджень (2407 учасників із COVID-19) показали: дуже малоймовірно, що івермектин знижує смертність, необхідність штучної вентиляції легень, госпіталізації або прискорює одужання. Передозування івермектином може викликати нудоту, блювоту, діарею, гіпотензію (низький кров’яний тиск), алергічні реакції (свербіж і кропив’янку), запаморочення, атаксію (проблеми з рівновагою), судоми, інколи навіть смерть. Навіть дозволені людям дози івермектину можуть взаємодіяти з іншими ліками, такими як розріджувачі крові. 

По-друге, AFLD виманювали кошти пацієнтів шахрайством.

Розслідування TIME показало: тільки за 3 місяці в 2021 році сотні клієнтів і донорів звинуватили AFLD у шахрайстві. Після того, як пацієнти сплачували комісію, вони не отримували рецепти на івермектин. Деякі клієнти розповідали, що оплатили консультації з лікарями, але вони не відбулися. Інших підключили до цифрових аптек із завищеними цінами (до 700 доларів на дешеві ліки). Десятки людей описували погіршення симптомів COVID-19 у себе або членів своєї родини, поки вони чекали на препарати, які так і не отримали. 

«А якби пацієнти AFLDS помирали, то всі пішли б до державних лікарень. Проте цього немає», — додає авторка фейку. Однак не існує жодної статистики — і навряд її можливо отримати — щодо того, який відсоток пацієнтів AFLDS згодом зверталися до офіційних закладів охорони здоров’я, одужали чи померли.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний