МАНІПУЛЯЦІЯ: У Трієсті вебкамера онлайн-трансляції не відображає протести на площі

МАНІПУЛЯЦІЯ: У Трієсті вебкамера онлайн-трансляції не відображає протести на площі

29 Листопада 2021
FacebookTwitterTelegram
644

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, на якому мітингарі демонструють екран телефону, на якому зображено онлайн-трансляцію Площі єдності Італії у місті Трієст. Автор допису стверджує, що вебкамера прямої трансляції зображує майже безлюдну площу, натомість мітингарі показують її переповненою людьми. 

Скриншот допису

Однак, це — маніпуляція. Камеру встановлено таким чином, що вона охоплювала не всю площу, а лише її частину. На тій частині, яку не охоплювала камера, і знаходився натовп мітингарів. Раніше про це писали незалежні фактчекери з Open.online та AFP fact checking.

Із 15 жовтня 2021 року в Італії запровадили обов’язкові “зелені сертифікати” для державних службовців та працівників приватних установ. Документ також потрібен для відвідування закладів громадського харчування та спортивних, розважальних і культурних заходів. Запровадження “зеленого сертифікату” викликало протести в декількох міста Італії, зокрема, й у Трієсті

“Зелений сертифікат” (або італійською — La Certificazione verde COVID-19) підтверджує вакцинацію від COVID-19 (після першої дози чи повного курсу), негативний результату експрес-тесту на антиген (діє 48 годин) і ПЛР-тесту (діє 72 години) та одужання від COVID-19 (якщо особа перехворіла не більше як за 6 місяців до пред’явлення документа). Особи, які були щеплені вакцинами, схваленими Європейським агентством з лікарських засобів (EMA) або одужали від COVID-19 поза межами Італії, можуть надати запит на створення «зеленого сертифікату», якщо вони знаходяться на території Італії. 

Автори відео стверджують, що замість натовпу людей, які протестують проти “зеленого сертифікату”, вебкамера демонструє майже порожню площу. Так, роблять хибний висновок, що протест намагалися приховати. 

Де і коли відбулися протести?

У ЗМІ пишуть, що відео зняли 18 жовтня 2021 року на Площі єдності Італії, місто Трієст. Протести проти обов’язкового “зеленого сертифікату” розпочалися у Трієсті 15 жовтня 2021 року і тривали кілька днів. 18 жовтня протести розпочалися у порту Трієста, після чого протестувальники перейшли на Площу єдності Італії. Тоді кількість мітингарів удень становила близько 2000 людей.

Де знаходився автор відео?

На 12 секунді поширюваного відео на задньому плані зображено Отель-де-Віль та Палаццо Пітті (позначені синіми колами під номерами 1 і 2). На 14 секунді відео за постером зображено штаб-квартиру регіону Фріулі-Венеція-Джулія (синє коло під номером 3). Автор відео стоїть спиною до Палацу префектури (синє коло, під номером 7). На відео також зображені два пам’ятники загиблим у Першій світовій війні (помаранчеві кола, номери 4 і 5) та два ліхтаря (номери 6 і 8). Автор відео орієнтовно знаходився на місці червоного хреста.  

Скриншот площі у Google Map (позначки від AFP): червоний хрест позначає місцезнаходження автора відео

Де знаходиться вебкамера?

На відео зображено телефон чоловіка, який вказує час — 20:30 — та зображено портал вебкамери “SkylineWebcams”, яка наживо транслює Площу єдності Італії, на якій і відбувся протест. Утім, автори відео маніпулюють, коли стверджують, що зображення онлайн-трансляції вебкамери умисно змінили, аби приховати протести на площі. Насправді, камера охоплювала не всю площу, а лише її частину. На тій ділянці площі, яку не охоплювала вебкамера, і знаходився натовп мітингарів. Камера фіксує лише внутрішню частину площі, мітингарі ж перебували зі сторони площі, яка ближча до Адріатичного моря. 

Фото Площі Єдності Італії: червона лінія умовно позначає ту ділянку, яку охоплює вебкамера онлайн-трансляції (позначки від SkylineWebcams)

У AFP зазначили, що SkylineWebcams позначили дещо вужчу ділянку площі, яку охоплює вебкамера. Насправді ж, камера охоплює більшу частину будівлі штаб-квартири регіону Фріулі-Венеція-Джулія.

Радіус охоплення площі вебкамерою SkylineWebcams за версією AFP

Камера транслює зображення площі в реальному часі, але із затримкою у 20 секунд. Компанія SkylineWebcams стверджує, що не здійснює архів відеозаписів. Однак, на порталі компанії можна переглянути “таймлапс” — прискорену версію фото площі за день. Фактчекери з Open.online опублікували таймлапс за 18 жовтня 2021 року. На 3 секунді відео можна побачити палатки, які мітингарі розгорнули на площі, про їхні зібрання також повідомляли ЗМІ

Співробітники SkylineWebcams повідомили AFP, що в них не було проблем із відтворенням зображення ввечері 18 жовтня, але вебкамера ненадовго перестала працювати напередодні — з ночі до ранку 18 жовтня. Це пояснили тим, що робота камери залежить від підключення до Інтернету. 

Скриншот таймлапсу з 17 на 18 жовтня 2021 року, Площа єдності Італії

Близько 21:30 регіональне телебачення Telequattro транслювало протести на площі. Із запису трансляції можна побачити, що натовп зібрався у “сліпій зоні” вебкамери — на ділянці, яка ближче до Адріатичного моря.

Трансляція протесту Telequattro: мітингарі знаходяться у передній частині площі, яку не охоплює вебкамера

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний