Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, начебто у Великій Британії затвердили новий законопроєкт, за яким пенсіонерам до 75 років пропонуватимуть евтаназію. Якщо вони відмовляються, то родичі повинні взяти за нього відповідальність та платити державі податок. Після смерті цієї людини, навіть якщо родичі сплачували податок, 50% спадщини буде відходити державі.
Це маніпуляція. У статті The Telegraph не згадували про податок за відмову від евтаназії, а лише розглядали взаємозв’язок і можливі наслідки двох різних британських законів. Евтаназію можуть запропонувати лише невиліковно хворим.
Скриншот відео
Ненадійне джерело
Імовірно, першоджерелом інформації про «податок на старість» є американське видання The People’s Voice, яке опублікувало статтю на цю тему ще 5 грудня 2024 року. Там посилаються на матеріал The Telegraph щодо теми асистованої смерті, або ж — евтаназії.
Згідно з ресурсом Media Bias/Fact Check, The People’s Voice є сумнівним джерелом, що неодноразово поширювало фейкові новини та конспірологію. Ми вже неодноразово спростовували фейки, першоджерелом яких було це медіа.
Евтаназія у Великій Британії
Евтаназія — це позбавлення людини життя за її бажанням з метою полегшення страждань. Вона є законною або санкціонованою через суди, зокрема, у Бельгії, Канаді, Люксембурзі, Нідерландах, Іспанії, Португалії та Колумбії. У Швейцарії та деяких штатах США дозволена прискорена смерть за медичними показами, але коли пацієнти самостійно приймають смертельні препарати під наглядом лікаря. До евтаназії здебільшого вдаються пацієнти з хронічними або невиліковними фізичними станами. Психічні розлади також призводять до значної частки запитів на евтаназію.
29 листопада 2024 року члени британського парламенту підтримали законопроєкт про легалізацію евтаназії для невиліковно хворих дорослих, яким залишилось жити менш як шість місяців. Утім, у самому законопроєкті чи пропозиціях до нього не спонукають людей літнього віку до асистованої смерті. Йдеться про евтаназію лише для людей, які мають невиліковні хвороби. Прив’язки до 75 років немає. Ба більше, це лише законопроєкт, до якого ще можуть вноситись зміни. Наразі його ще чекає фінальне читання в Палаті громад та три раунди читань в Палаті лордів.
Про що писав The Telegraph
У статті The Telegraph вказують, що якщо хтось помирає до 75 років, його майно, зокрема гроші у пенсійному фонді, з яких цій людині надалі виплачували б пенсію, можуть бути успадковані без сплати податку. А якщо людина помирає після цього віку, отримувачі спадщини повинні сплатити до 45% з успадкованої суми.
Так ось, у статті The Telegraph порушили питання, що невиліковно хворі пенсіонери можуть піти з життя раніше, щоб позбавити своїх близьких додаткових податків. Тобто згаданий законопроєкт може потенційно впливати на рішення пенсіонерів щодо евтаназії через фінансові стимули. Водночас у статті не писали, що вводять додаткові податки для людей, які відмовились від евтаназії.
Отже, у матеріалі The Telegraph лише звернули увагу на можливу фінансову дилему: податок на спадщину людей віком понад 75 років може вплинути на рішення щодо евтаназії для невиліковно хворих, яким на момент настання смерті може виповниться 75 років. У статті не згадували про те, що вводять податок за відмову від евтаназії.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний