Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, що у польському місті Вроцлав біля торгового центру «Пасаж Ґрюнвальдський» (Рasaż Grunwaldzki) встановили гнома, який уособлює українських біженців, він тримає український паспорт та валізу. Автори допису вказують, мовляв, встановлення такої статуетки поляками є недружнім та навіть образливим щодо українців жестом.
Утім, це маніпуляція. Гнома встановили у приміщенні однієї з філій українського паспортного сервісу. Працівники не мали на меті образити співвітчизників. Гноми є символом Вроцлава, тож статуетку створили, щоб підкреслити українське походження компанії та залучити нових клієнтів.
Скриншот допису
За зворотним пошуком по фото у Google Images ми виявили, що такого гнома дійсно встановили у торговому центрі «Пасаж Ґрюнвальдський» у приміщенні паспортного сервісу. У цьому торговому центрі є лише один паспортний сервіс — це філія української державної компанії «Документ». 4 грудня про встановлення цього гнома повідомили на сторінці вроцлавського відділення компанії.
Пост паспортного сервісу у Вроцлаві
У дописі з прикріпленим фото гнома повідомляють, що оскільки Вроцлав є містом гномів, компанія вирішила створити свою статуетку. «Отож, запрошуємо прийти до нас, оформити нові паспорти, потерти валізу нашого гнома, і гарантуємо, що вже зовсім скоро вас чекатимуть нові та захоплюючі подорожі», — вказали у пості. Тож в українській компанії не хотіли нікого образити, власники встановили гнома для залучення клієнтів.
У коментарі польському виданню «Konkret24» представник мерії Вроцлава Кшиштоф Шлапка також повідомив, що гном не був створений та профінансований з ініціативи міста, це приватний проєкт. Адже будь-хто може встановити гнома у Вроцлаві, для цього потрібно лише мати дозвіл від власника землі, на якій буде розміщена статуетка. Окрім цього, як заявила працівниця торгового центру, адміністрація «Пасажу Ґрюнвальдського» не втручається в облаштування орендованих приміщень. Тому паспортний сервіс мав повне право встановити гнома.
Раніше у Вроцлаві теж створювали гномів, які символізували українських біженців (жінка з дитиною на руках і валізою) та польських волонтерів (чоловік, що пропонує теплі напої). Їх встановили ще в березні 2023 року біля входу на Головний залізничний вокзал міста. У такий спосіб місцева влада подякувала усім, хто надавав допомогу українцям у перші дні повномасштабного вторгнення росії.
Гноми, які символізують українських біженців та місцевих волонтерів, Вроцлав
Гноми є символом Вроцлава, у 2020 році у місті налічувалось близько 360 фігурок, однак у грудні 2023 року на мапі позначили уже 886 гномів і їхня кількість постійно зростає. Перші гноми у вигляді настінних малюнків з`явились у місті ще у 1982 році на знак протесту проти тоталітарного радянськогой режиму. Учасники антикомуністичного руху «Помаранчева альтернатива» зокрема малювали гномів на стінах будівель та на плакатах, щоб проанонсувати свої заходи.
У 2003 році рекламне агентство Wanilia запропонувало зробити гнома символом Вроцлава. Креативний директор агентства Шцибор Шпак визначив тематику фігур, а у 2005 році скульптор Томаш Мочек створив першу статуетку гнома. Щороку у вересні у Вроцлаві проходить фестиваль гномів.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний