МАНІПУЛЯЦІЯ: Україна продає електроенергію, у той час, коли її не вистачає власному населенню

МАНІПУЛЯЦІЯ: Україна продає електроенергію, у той час, коли її не вистачає власному населенню

30 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
878

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито 21 квітня 2024 року Україна продавала електроенергію, у той час, коли у країні був дефіцит електрики.

Утім, це маніпуляція. Експорт надлишкової енергії від відновлюваних джерел енергії необхідний насамперед Україні, аби не зупиняти сонячні станції. Водночас у Харкові та Кривому Розі скорочення подачі електроенергії запроваджували через обмежені пропускні можливості станцій у цих містах. Це сталось через обстріли рф трансформаторних підстанцій. 

Скриншот допису  

21 квітня українські медіа, посилаючись на заяву Міністерства енергетики України, дійсно повідомляли, що Україна надавала аварійну допомогу енергосистемі Польщі. Водночас у публікації профільне відомство пояснило, що це робили через те, що того дня погода була переважно сонячною, тому сонячні станції працювали дуже активно. У результаті в енергосистемі утворився надлишок електроенергії, відтак його передавали Польщі. 

Профіцит електроенергії на станціях, що працюють на відновлюваних джерелах енергії (ВДЕ), призводить до того, що станцію потрібно або зупинити, або передати енергію іншому споживачу. Тому Польща кілька разів уже приходила на допомогу Україні і екстрено купувала надлишок енергії. Проте за потреби Україна закуповує електроенергію у сусідніх країн.

У жовтні 2022 року Міненерго заборонило експорт електроенергії після масованих ракетних атак росії на енергосистему України. Згодом систему вдалось відновити на 80%, відтак у квітні 2023 року Міненерго дозволило відновити експорт електроенергії, якщо є її профіцит. Водночас експорт здійснюється тільки за умови повного забезпечення українських споживачів електроенергією, якщо енергії буде не вистачати, продаж припинять.

Водночас у публікації Міненерго від 21 квітня зазначили, що через мережеві обмеження на лініях оператора системи передачі у Харкові та Кривому Розі застосовувалися графіки відключень. Наприкінці березня 2024 року російські війська почали атакувати енергосистему України. 22 березня вони повністю знищили Зміївську ТЕС, на Харківщині, яка живила Харківську, Сумську та Полтавську області. У результаті у Харкові обмежили подачу електроенергії.

25 березня росія пошкодила «Харківську ТЕЦ-5», яка живила місто, а разом із нею знищила основні енергетичні об’єкти, які живили Харків. Впродовж квітня обстріли критичної інфраструктури продовжувались. Відтак окупанти пошкодили трансформаторну підстанцію. У місто почали перенаправляти електроенергію з інших регіонів. Однак, за словами мера Харкова Ігоря Терехова, через знищення всіх трансформаторних підстанції та ТЕЦ місто неможливо повністю заживити. Тобто в енергосистемі станом на 21 квітня не було дефіциту, але через знищені об’єкти передачі електроенергії у Харків було неможливо передати достатню кількість енергії з інших регіонів для забезпечення світлом усіх громадян та промислових підприємств.

Директорка з комунікацій НЕК «Укренерго» Марія Цатурян також заявляла, що раніше росіяни застосовували тактику «килимових бомбардувань всіх об’єктів енергосистеми», натомість у 2024 році вони атакують конкретні регіони. При цьому ворог цілеспрямовано знищує ТЕС, ТЕЦ, ГЕС, які збалансовують енергосистему під час пікових споживань електрики. Також російські війська обстрілюють підстанції, без яких неможлива подальша передача електрики в області з-за меж регіону. Водночас через масштабні руйнування, пошкоджене обладнання не можна замінити за кілька днів навіть за його наявності. Це і призводить до виникнення ситуацій, як у Харкові, коли енергія є, але передати її немає можливості.

З тієї ж причини неможливо було заживити повністю й Кривий Ріг. Впродовж лютого-квітня рф також атакувала критичну інфраструктуру Кривого Рогу, пошкоджень зазнали високовольтні енергетичні об’єкти, лінія електропередач. 29 березня росія здійснила комбінований обстріл Дніпропетровської області дронами та ракетами, у кількох районах зокрема і Криворізькому були ушкоджені кілька енергетичних об’єктів. 

Відтак 30 березня через недостатній обсяг генеруючих потужностей внаслідок атаки рф застосували графіки аварійних відключень у Дніпропетровській області, у Кривому Розі обмеження впровадили для промислових підприємств. Обмеження лише для промислових підприємств продовжували діяти й 21 квітня.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний