МАНІПУЛЯЦІЯ: Україна витратила $11 млн на дослідження Антарктиди замість дронів

МАНІПУЛЯЦІЯ: Україна витратила $11 млн на дослідження Антарктиди замість дронів

20 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
165

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито  Україна витратила $11 млн на вино, шоколад та вивчення пінгвінів в Антарктиці. Крім  того, для потреб експедиції закуплено набори для гри в дартс, 70 кг шоколадних батончиків, 140 кг стейків лосося і 42 кг фісташок. Це начебто демонструє корупційні схеми, які навіть не намагаються приховати. Також у постах вказують, що ці гроші потрібно витратити на дрони для Сил оборони.  

Це — маніпуляція. Гроші, виділені на дослідження, не можна перенаправити на сферу оборони України. Закупівля для діяльності станції відбувається одноразово на весь рік у Чилі на 14 людей.  

Скриншот допису 

Скриншот допису

Перший допис 23 травня о 0:21 вийшов на телеграм-каналі проросійського блогера Дєніса Єлісєвіча, який позиціонує себе як нібито «нейтральне джерело». За кілька годин ці тези поширив проросійський пропагандист Анатолій Шарій, що перебуває під санкціями та у розшуку. Пізніше дана інформація потрапила на українські ресурси.  

Цей тендер справді є на Prozorro. Проте його опублікували ще 4 березня 2024 року. Як уточнили в Національному антарктичному науковому центрі, ця програма досліджень фінансується з частини держбюджету, що стосується гуманітарних видатків. Так, ще у 2022 році Міністр фінансів України Сергій Марченко вказав, що умовою фінансової допомоги партнерів є невикористання її на військові потреби. Такий підхід продовжується й надалі: власні надходження України йдуть на оборонну сферу, допомога партнерів — на все інше, зокрема функціонування станції «Академік Вернадський». Ще частина коштів для гуманітарних видатків Центру надходить від міжнародних донорів, проєктів та співпраць. І витрачати їх на Сили оборони теж не можна.

Формально кошти (557,6 млн грн у держбюджеті 2024) можна перерозподілити на інші видатки в межах лише гуманітарної сфери. Для цього Україна має назавжди припинити участь в дослідженні Антарктики — всупереч міжнародним зобов’язанням. Також перервати дослідження зараз — це перекреслити всі попередні здобутки.

Центр проводить геофізичні, метеорологічні та біологічні дослідження. І вони стосуються не лише пінгвінів: державною програмою передбачено виконання 93 наукових заходів для реалізації 20 глобальних наукових завдань за сімома науковими напрямами.

Україна – одна з кількох десятків країн, які мають цілорічні станції в Антарктиці. Цей вплив на міжнародному майданчику науковці також використовують для інформування про російську агресію та протидії активностям рф. 

Полярники також спростували тезу про «тонни делікатесів», які нібито закуповують для них. Всі продукти купують раз на рік у Чилі та на 14 людей одразу. Також щодо алкоголю, то «на тиждень на одного полярника припадає 300 грамів сухого вина (два келихи) і 200 грамів шоколаду та цукерок». Тобто не йдеться ні про яке «надмірне споживання», ця закупівля необхідна для забезпечення продуктами впродовж року.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний