МАНІПУЛЯЦІЯ: Україна вивозить зерно заради прибутків, тоді як Індія забороняє його експорт

МАНІПУЛЯЦІЯ: Україна вивозить зерно заради прибутків, тоді як Індія забороняє його експорт

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
1696

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про можливу продовольчу кризу у світі в 2022 році. Користувачі соцмереж стверджують, що Україна вивозить зерно з країни, прагнучи отримати максимальний прибуток, тоді як Індія, ще один постачальник продовольства, навпаки заборонила експорт зерна. Це нібито згодом призведе до голоду в Україні вже взимку цього року.

Скриншот допису, який поширюють у Facebook

Проте це — маніпуляція. Експорт українського зерна є життєво важливим для підтримки економіки. Крім того, виробництво зерна в Україні суттєво переважає внутрішні потреби населення. Щодо Індії, її обмеження експорту зумовлене несприятливими погодними умовами та значним зростанням внутрішніх цін на зерно. Водночас заборона не є абсолютною: Індія досі може робити винятки та експортувати пшеницю в окремі країни. 

В умовах повномасштабної війни Україна продовжує експорт сільськогосподарських товарів  за допомогою річкового, залізничного та автомобільного транспорту, оскільки можливість морського транспортування заблокована через російську агресію. Продаж зернових на світових ринках становив 20% національних надходжень від всього експорту України. Сільське господарство має суттєвий вплив на економічний розвиток нашої країни. У 2021 році сільське господарств сягнуло 10% від усього ВВП, це найбільший показник серед секторів української економіки.

Теза «продаж зерна призведе до голоду в Україні» не відповідає дійсності. Щороку Україна виробляє в рази більше зерна, ніж їй самій потрібно для споживання. Завдяки цьому вона «годує» приблизно 400 млн людей у світі, виступаючи гарантом світової продовольчої безпеки. Без поставок з України кількість доступного зерна на світовому ринку меншає, що провокує ріст цін. Отже, відмова від експорту при наявності достатніх запасів зерна — це не вихід із кризи, а, навпаки, її поглиблення та затягування відновлення нашої економіки. 

Приклад Індії не доводить, що зерно не можна експортувати під час кризи. По-перше, 14 травня 2022 року Індія обмежила експорт не всіх зернових, а лише пшениці. Крім пшениці, Індія продає інші зернові культури: рис, кукурудзу, жито, ячмінь тощо. По-друге, заборона не є повною: представники Індії заявили, що вона продовжить експортувати пшеницю в сусідні країни та найбільш вразливі країни, якщо раніше з ними Індія укладала контракт на поставки зерна. По-третє, рішення Індії зумовлене несприятливою погодою: з березня 2022 року країни Південної Азії страждають від серйозної засухи. За інформацією проєкту The World Weather Attribution, деякі штати Індії можуть втратити від 10 до 35 % урожаю через це. Ба більше, ризик втрати врожаю призвів до зростання цін на пшеницю в самій Індії, тому уряд прагне стабілізувати внутрішній ринок за рахунок експортних обмежень.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний