МАНІПУЛЯЦІЯ: Українець винайшов ліки від раку — за це йому помстилася фармацевтична мафія | VoxUkraine
Beta

МАНІПУЛЯЦІЯ: Українець винайшов ліки від раку — за це йому помстилася фармацевтична мафія

21 Серпня 2020
FacebookTwitterTelegram

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють інтерв’ю із лікарем українського походження Василем Новицьким, який нібито винайшов ліки від раку. У заголовку автори запевняють, що Новицького засудили до тюремного ув’язнення через те, що він винайшов ліки від раку, які можуть зменшити прибутки фармацевтичних компаній. Однак ефективність та безпечність препарату «Україн», про який йдеться, все ще недоведені, і його не реєструють у більшості країн. 

Науковці, які провели систематичний огляд клінічних випробувань «Україну», припускають, що він може мати протираковий потенціал, однак є численні застереження. Вони вважають, що більшість цих досліджень мають проблеми із методологією та трактуванням результатів, тож для підтвердження протиракового потенціалу препарату і підтвердження його безпечності для застосування необхідно провести незалежні випробування. 

У Меморіальному центрі онкологічних захворювань Слоун Кеттерінг стверджують, що попри те, що деякі лабораторні експерименти свідчать, що «Україн» таки може стимулювати певні аспекти імунної системи, невідомо, чи можуть ці ефекти виникнути в організмі людини. У Центрі наголошують, що незалежних клінічних випробувань не було опубліковано, тож твердження про ефективність препарату лишається недоведеним. 

У Державному реєстрі лікарських засобів України цього препарату немає, а отже продавати «Україн» на території України — незаконно. У 1998 році МОЗ зареєструвало «Україн», але дію ліцензії тимчасово призупинили у 2011 році із рекомендацією виробнику «надати матеріали щодо підтвердження ефективності та безпечності препарату». З того часу препарат не пройшов процедуру повторної реєстрації.

Також цей препарат не міститься у Державному формулярі лікарських засобів — переліку лікарських засобів, які МОЗ України рекомендує для використання. Тож він не має застосовуватися при лікуванні онкологічних чи будь-яких інших захворювань на території України. 

У матеріалі наголошують на тому, що препарат унікальний, оскільки він має «селективну дію»: вбиває ракові, а не здорові клітини. Насправді під час подальших досліджень науковці не змогли знайти доказів селективної цитотоксичності препарату «Україн» — тобто підтвердження того, що він по-різному діє на злоякісні та звичайні клітини.

«Україн» не мав і також не має реєстрації ні в Австрії, де він був винайдений, ні в будь-якій іншій країні ЄС. Тому Новицького і заарештували у Відні за підозрою у шахрайстві та розповсюдженні неліцензованих ліків, а також конфіскували 200 тис. ампул препарату.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний