МАНІПУЛЯЦІЯ: Українська гривня найбільш недооцінена валюта у світі | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Українська гривня найбільш недооцінена валюта у світі

27 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
1047

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють інформацію нібито українська гривня — найбільш недооцінена валюта у світі. Посилаються автори публікацій на Індекс Бігмака.

Однак, це — маніпуляція.

По-перше, за індексом Біг-Мака найбільш недооціненою валютою є південноафриканський ранд, а українська гривня — четверта з кінця. Проте, у списку індексу є лише 56 валют, тоді як у світі їх трохи більше 200.

Найбільш недооціненою валютою гривня була у січні 2018 року, а низка сайтів перепублікували старі матеріали зараз.

По-друге, використовувати індекс Біг-Мака для порівняння валют некоректно.

Індекс Біг-Мака – це інструмент, який був розроблений журналом The Economist для дуже спрощеної ілюстрації теорії обмінного курсу. Його не варто використовувати для визначення номінального обмінного курсу. Для багатьох країн індекс значно занижує курс національної валюти до долара.

До речі, самі творці концепції пишуть, що «бургерономіка ніколи не була точним показником вартості валюти, а скоріше інструментом для розуміння теорії обмінного курсу».

Крім того, в різних країнах світу не всі продукти-складові  Біг-Мака локального виробництва. 

McDonald’s, як і будь-який бізнес, намагається оптимізувати свої витрати. Біг-Мак в Україні може коштувати дешевше ще й через те, що для нього використовують м’ясо з Вінниччини і салат з Київщини. Відповідно в країнах, куди це м’ясо — заморожену бургерну котлету — ще треба доставити і розвантажити, він може буде дорожчий.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний