МАНІПУЛЯЦІЯ: Українське зерно з відкритих портів поставляють в Європу, а не Африку

МАНІПУЛЯЦІЯ: Українське зерно з відкритих портів поставляють в Європу, а не Африку

30 Серпня 2022
FacebookTwitterTelegram
599

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито після розблокування українських портів жодне з суден не дійшло до країн Африки, їх натомість відправили в західні порти. Крім того, здебільшого перевозять не пшеницю, а кукурудзу та соняшникову олію. Про це 11 серпня на брифінгу повідомив представник міністерства іноземних справ рф Іван Нечаєв, виражаючи сумніви щодо того, що від укладеної в Туреччині зернової угоди залежить світова продовольча безпека. 

Утім, це — маніпуляція. Робота українських портів почалася із виконання раніше укладених контрактів, зокрема з країнами Африки. 

22 липня Україна та росія за посередництва Туреччини та ООН уклали окремі угоди щодо відновлення експорту зерна та іншої сільськогосподарської продукції з 3-х портів Чорного моря: Чорноморськ, Одеса і Південний. ООН створила вебсайт, щоб відстежувати рух суден в українських портах. 

Коли 24 лютого росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну та заблокувала морські шляхи, у портах Чорного моря фактично застрягло близько 28 суден, що готувалися до відправки. Більшість суден, що зараз виходять із деблокованих портів, реалізують поставки за контрактами, укладеними ще до 24 лютого 2022 року. Це дозволяє звільнити причали та відкрити доступ для прибуття нових суден.

Станом на 11 серпня (дата брифінгу мзс рф) із українських портів вийшло 11 суден до Італії, Ірландії, Туреччини, Ірану, Китаю та Південної Кореї, 8 з них були завантажені кукурудзою. Зокрема до Туреччини відправлено сумарно 104,5 тис. тонн кукурудзи.

В умовах російського вторгнення Туреччина активно торгує з країнами Африки, тож торгівля із нею також має потенційний вплив на світову продовольчу безпеку. Відновлення торгівлі з Україною позитивно впливає на світовий продовольчий ринок, навіть якщо зерно не йде безпосередньо до країн, що стикаються з нестачею продовольства. Як зазначив представник ООН Стефан Дюжаррик, розблокування українських портів вже призвело до зниження світових цін на продовольство, що врешті-решт допоможе країнам, які зіткнулися з відсутністю продовольчої безпеки.

Крім того, імпорт кукурудзи є не менш важливим за імпорт зерна, оскільки кукурудза — один із основних компонентів кормів для птахівництва і тваринництва. Належне харчування птахів та тварин у подальшому забезпечить стабільне виробництво м’яса, що також є складовою базового раціону людини. 

Перші поставки зерна після деблокади були направлені до африканських країн: Лівану та Єгипту. Однак замовник з Лівану відмовився приймати товар через затримку термінів поставки, згодом його придбала Туреччина. Уряд Єгипту також пішов на подібний крок для врегулювання юридичних суперечностей. Після розірвання нового контракту сторони уклали новий, але поки йде процес розвантаження причалів українських портів, нові судна чекають своєї черги. 

Після врегулювання питань з відправкою усіх раніше замовлених комерційних вантажів, ООН планує реалізувати низку гуманітарних поставок до країн, що найбільше потерпають від голоду. Так, у планах організації на першому етапі придбати, завантажити і відправити 30 тонн пшениці з України. Цей процес вже розпочався. 16 серпня з українського порту «Південний» вирушило перше судно BRAVE COMMANDER із зерном, зафрахтоване Всесвітньою продовольчою програмою ООН. Воно доставить 23 тис. тонн пшениці в порт міста Джибуті, після прибуття до якого продовольство буде доправлено споживачам в Ефіопії. Наразі Ефіопія є однію із країн, що найбільше потерпають від голоду через тривалу посуху у Східній Африці.

За даними Всесвітньої продовольчої програми, найближчим часом іншим судном запланована відправка ще 7 тис. т зерна.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний