МАНІПУЛЯЦІЯ: Українську пшеницю відправили не до Африки, а на корм свиням в Іспанію

МАНІПУЛЯЦІЯ: Українську пшеницю відправили не до Африки, а на корм свиням в Іспанію

28 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
1262

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють повідомлення, мовляв, пшеницю з України не відправили до країн Африки, натомість зерно з’їли свині в Іспанії. У дописі стверджують, що Іспанія заплатила Україні за зерно більше, тому його відправили саме туди.

Це — маніпуляція. У лютому 2023 року Україна відправила близько 35 суден  агропродукції із пшеницею до країн Африки, Азії та Європи.

Російські медіа та телеграм-канали посилаються на статтю австрійського видання Exxpress. У статті Exxpress автор пише, нібито Україна відправила до Ефіопії лише 167 тисяч тонн пшениці, а до Судану — 65 тисяч тонн, тоді як Іспанія отримала 2,9 млн тонн пшениці та кукурудзи. Своєю чергою Exxpress посилається на статтю видання Focus, яка пише, що Україна «замовчує» реальну кількість доставленої пшениці. Крім того, автор Focus використовує кремлівський наратив, мовляв, агропродукція доставляється «не за призначенням». 

22 липня 2022 року Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування та експорт зерна з українських портів. Таку ж угоду підписала й росія. Завдяки угоді у 2022-2023 роках Україні вдалося експортувати понад 22 млн тонн агропродукції.

Іспанія справді є одним із найбільших імпортерів української продукції в рамках цієї угоди — наразі вона імпортувала 3,9 млн тонн продукції, з яких 1,5 млн — це пшениця. Хоча Україна відправляє до Іспанії багато зерна, країни Африки також його отримують. Найбільше пшениці серед африканських країн отримали Єгипет, Кенія, Лівія та Ефіопія. Наприклад, згадані в російських медіа Ефіопія та Судан отримали 202 тисячі тонн та 65 тисяч тонн пшениці відповідно.

Загалом понад 54% української агропродукції надходить в країни, що розвиваються. Розподіл по регіонах виглядає наступним чином: Азійсько-Тихоокеанський регіон (44,1%), Західна Європа (42,6%), Африка (11,7%).

Проте критики зернової угоди ігнорують кілька чинників. По-перше, Україна не зобов’язувалася в рамках цих домовленостей постачати більшість продовольства африканським країнам. Метою розблокування морського коридору було полегшення глобальної продовольчої кризи та зниження цін на зернові культури. Водночас Україна підтримує гуманітарні ініціативи для допомоги вразливим країнам. Так, 26 листопада 2022 року на річницю пам’яті жертв голодоморів Україна запустила проєкт «Зерно з України» (Grain from Ukraine), за яким країни-учасники закуповують українську агропродукцію та передають її до країн Африки. Частину цього зерна можуть викупити й самі експортери українського зерна. У рамках програми Grain from Ukraine Україна вже відправила 5 суден до Африки. 

По-друге, постачання продовольства навіть в розвинені країни дозволить знизити міжнародні ціни на зерно, а отже для країн, що розвиваються, агропродукція стане доступніше. На початку лютого 2023 року Продовольча та сільськогосподарська організація ООН зазначила, що підписання зернової угоди стало однією з причин падіння світових цін на продовольство.

По-третє, зерно необов’язково споживається в країні-імпортері. Агропродукція може бути оброблена в цій країні та експортована в інші регіони. Тож, ймовірно, частина зернових, експортованих в Іспанію, потрапляє також в країни, що розвиваються.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний