МАНІПУЛЯЦІЯ: Український суд визнав незаконним підвищення ціни на газ для населення

МАНІПУЛЯЦІЯ: Український суд визнав незаконним підвищення ціни на газ для населення

31 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
468

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що український суд нібито визнав збільшення цін на газ незаконним. Із посилання в дописі можна дізнатись, що йдеться про рішення Окружного адміністративного суду міста Києва (ОАСК) щодо постанови Кабінету міністрів України (КМУ) № 315 від 2015 року про встановлення єдиної ціни на газ на рівні 6 879 грн за тисячу кубометрів.

Скриншот допису, що поширюють у Facebook

Однак ця новина застаріла. У 2021 році медіа з сумнівною репутацією поширили новину 2019 року та використали клікбейтний заголовок для привернення уваги до своїх ресурсів.

Користувачі Facebook поширюють цей допис в 2021 році (тут, тут і тут), ніби ця подія відбулась нещодавно. Однак рішення, про яке йдеться в дописах, ОАСК прийняв ще 4 березня 2019 року. А постанова Кабінету міністрів №315, яка оскаржувалась у суді, була прийнята у 2016, а не 2015 році. Про це ж судове рішення також писали Юлія Тимошенко та її прибічники в 2019 році.

Приклади новинних заголовків про подію 2019 року

У 2016 році Юлія Тимошенко та представники громадської організації «Тарифна мобілізація» звернулись до ОАСК з вимогою скасувати постанову Кабінету Міністрів України №315 від 27 квітня 2016 року, яка встановлювала  нову ціну на природний газ для побутових споживачів — 6 879 гривень за тисячу кубометрів.

4 березня 2019 року суд задовольнив позовні вимоги Тимошенко та визнав постанову уряду протиправною. ОАСК ухвалив таке рішення у зв’язку з порушенням порядку прийняття постанови «в частині її погодження з Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та Державною регуляторною службою України, оприлюднення проекту постанови та інше, що загалом призвело до усунення від участі у прийнятті оскаржуваного рішення значного кола заінтересованих осіб». 

Того ж року уряд намагався оскаржити рішення суду, проте 8 липня 2019 року Шостий апеляційний суд залишив чинним рішення ОАСК. Представники тодішнього уряду (прем’єр-міністр Володимир Гройсман, міністр юстиції Павло Петренко) стверджували, що рішення суду не призведе до зміни ціни на газ та перерахунку платіжок за попередні роки. Основний аргумент — оскаржувана постанова КМУ №315 втратила чинність 19 жовтня 2018 року. Тобто суд встановив протиправність постанови, яка вже на той момент перестала діяти. Ціну на газ після 19 жовтня 2018 року регулювала постанова КМУ №867.

Тетяна Бойко, експертка Реанімаційного пакету реформ, координаторка енергетичних програм Громадської мережі ОПОРА, теж вважає, що судове рішення ніяк не могло вплинути на ціну на газ. Ба більше, навіть якщо погодитись із рішенням суду про нечинність постанови КМУ, суд не ухвалював рішення щодо перерахунку тарифів для населення.

Утім, справа продовжилась і після 2019 року. 25 червня 2020 року Верховний Суд України частково задовольнив скарги уряду, скасував рішення ОАСК від 4 березня 2019 року та направив справу на новий розгляд до ОАСК. Останнє рішення в справі прийняли 14 квітня 2021 року. ОАСК залишив позов без розгляду, так як позивач (представники «Тарифної мобілізації») без поважних причин не з’явився на підготовче засідання та судове засідання по справі. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний