МАНІПУЛЯЦІЯ: Українці не мають платити за ЖКГ більше 15% доходу, а газ має бути безкоштовним | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Українці не мають платити за ЖКГ більше 15% доходу, а газ має бути безкоштовним

31 Січня 2021
FacebookTwitterTelegram
1190

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Блогер та активіст, засновник ГО «Ідея нації» та руху «Права людини та здоров’я нації» Остап Стахів у своїх відео розповідає, що українці не мають платити за послуги ЖКГ більше 15% свого доходу. Мовляв, так визначено у Постанові ВРУ «Про оплату житлово-комунальних послуг населенням України» 1999 року. 

Також Остап Стахів стверджує, що газ має бути безкоштовним, адже це – надра землі, які відповідно до ст.13 Конституції належать народу. Так, плата за транспортування – це порушення конституційних прав людини. А облгази і НАК «Нафтогазу» Стахів називає «прокладками», адже їх діяльність народ України і так фінансує за свої податки, а вони стягують плату за видобуток газу та обслуговування газових труб.

Наведені тези – маніпулятивні. Далі пояснюємо чому. 

Названа у відео постанова ВРУ справді каже, що плата за послуги ЖКГ в Україні не може перевищувати 15% сукупного доходу сім’ї. Зачитуючи текст цієї постанови, Стахів закликає людей йти до місцевих органів влади і вимагати зменшення плати за ЖКГ. Утім, це не має ніякого сенсу, адже в Україні діє інструмент субсидій. Так, право на отримання житлових субсидій мають сім’ї, у яких плата за житлово-комунальні послуги більше визначеного для них обов’язкового платежу. На час дії карантину ця норма становить саме 15%.

Щодо газу. У відео Остапа Стахіва порушена логіка трактування відносин між громадянами, газовидобувними компаніями та інститутом держави. Всі українці не мають фізичної можливості самостійно добувати газ. Відтак вони обирають людей до органів влади – верховної та місцевих рад – і делегують їм повноваження ухвалювати різні рішення. Органи влади надають дозволи видобувати газ, а газовидобувні компанії сплачують ренту за видобуток газу – тобто, вони теж наповнюють державний бюджет. Рента є своєрідною «платою» і для народу, адже і з неї у тому числі з державного бюджету потім оплачуються суспільні блага.

Некоректним є і те, що український народ повністю фінансує діяльність газовидобувних компаній, облгазів і НАК «Нафтогазу» – а отже, вони не повинні стягувати плату за газ. По-перше, ці компанії заробляють і від продажу газу для промисловості, приватних підприємств чи за кордон. По-друге, частина коштів реінвестується у пошук та розробку нових родовищ. По-третє, НАК «Нафтогаз» частину прибутку перераховує у державний бюджет – а отже, як і у тезі вище, ці кошти з бюджету потім спрямовуються і на суспільні блага для всього населення. Якщо ж газ буде віддаватись населенню безкоштовно (або хоча б за собівартістю), НАК «Нафтогаз» знову стане збитковим (як у 2014 році). Тоді його дефіцит компенсуватимуть із державного бюджету – тобто з тих же податків українців. 

Крім того, в Україні недостатньо газу власного видобутку для потреб побутових споживачів (тих, які до початку функціонування ринку газу отримували газ за спеціальними, регульованими цінами). Тож частина газу імпортується з-за кордону. Відтак ціна на газ має, з-поміж іншого, встановлюватись за імпортним паритетом. 

Ще одна маніпуляція – нібито лише зараз із українців почали стягувати плату за транспортування газу. Це неправда, і про це ми вже писали раніше. Плата за транспортування газу завжди була включена у тариф на газ – зараз її лише винесли в окрему платіжку.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний