МАНІПУЛЯЦІЯ: Українці не мають прав, тому що українці не громадяни, а фізичні особи | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Українці не мають прав, тому що українці не громадяни, а фізичні особи

18 Грудня 2020
FacebookTwitterTelegram
30412

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що українці на території України «зареєстровані не як власники, а як резиденти». Із цього роблять висновок, що українці в Україні «прав ніяких не мають». Розвиваючи думку далі, посилаючись на Вікіпедію, зазначають, що українців називають фізичними особами через те, що фізичні особи – це резиденти або особи без громадянства. Цим підводять до того, що фізична особа не є власником української землі, на відміну від громадянина, і тому українців не запитують на референдумі стосовно продажу української землі.

Утім, це низка маніпуляцій, які базуються на нерозумінні українського законодавства. Тому далі пояснюємо поняття «фізична особа», «громадянин України», «резидент України», та коментуємо тезу про продаж землі.

Нагадаємо, що Вікіпедія не є надійним джерелом, оскільки більшість її статей можуть відредагувати користувачі та опублікувати без перевірки на коректність чи фактологічність.

Фізичною особою вважається людина як учасник цивільних відносин. Так, фізичною особою може бути як громадянин України, так і людина, яка не має українського громадянства. Здатність мати цивільні права та обов’язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи, тобто усі люди.

Усі громадяни України є фізичними особами. Це випливає з поняття «громадянство України», що є правовим зв’язком між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов’язках. 

Резидент – широке поняття, яке в українському законодавстві вживається у багатьох контекстах. Митний та Податковий кодекси України визначають резидентів як фізичних осіб, які мають постійне місце проживання в Україні – сюди відносяться і громадяни, і не громадяни.

Існує чотири форми власності: приватна, державна, комунальна власність та власність Українського народу. Статус резидента, громадянина чи фізичної особи не робить людину автоматично власником чого-небудь, у тому числі і землі. Власником землі в Україні є Український народ, від імені якого органи державної влади та місцевого самоврядування здійснюють права власника. А суб’єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та державної влади. Із цього – громадяни України (або ж фізичні особи, які мають українське громадянство) мають право володіти, користуватися і розпоряджатися землею.

Стосовно земель сільськогосподарського призначення, то право їх продажу нині обмежено до 1 липня 2021 року. Так, власники землі сільськогосподарського призначення обмежені у праві розпоряджатися своєю власністю. 

Відсутність референдуму про прийняття закону про запуск ринку сільськогосподарських земель, про який, ймовірно, іде мова, – політичне рішення, яке жодним чином не пов’язане зі статусом мешканців України.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний