МАНІПУЛЯЦІЯ: Українців не існувало до 1918 року — командувач УПА Василь Кук

МАНІПУЛЯЦІЯ: Українців не існувало до 1918 року — командувач УПА Василь Кук

30 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
579

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали знову просувають наратив, нібито українців не існувало до 20 століття. Так, вони спекулюють словами командира УПА Василя Кука, якого в одному з інтерв’ю запитали: «Скажіть, а за австрійських часів ваші батьки вважали себе українцями?». На що Кук відповідає: «Нас тоді ще українців не було. Тоді всі були, офіційна назва була “рутени”, а так назва була “русини”. І ми всі називалися русинами. І ще до 1918 року, коли розвалилася Австрія, тоді вже зачали говорити, що ми українці. А так вважалося, що ми всі русини».

Це — маніпуляція. Василь Кук казав, що термін «українці» не вживався в період Австро-Угорської імперії, а не всієї історії України. Уперше термін «українці» як позначення етносу зустрічається в 1657 році.

Скриншот допису

Василь Кук, чиї слова поширюють росіяни, був лідером українського визвольного руху та останнім Головним командиром Української повстанської армії (УПА) після загибелі генерала Романа Шухевича. На відео він дійсно вимовляє фразу «Нас тоді ще українців не було», однак росіяни неправильно інтерпретували слова Кука.

Хто такі «рутени» або «русини»?

Назва території, на якій живе український народ, змінювалася впродовж століть. Проте основними назвами все ж були Русь та Україна. Перша письмова згадка слова «Україна» з`явилась ще у 1187 році у Київському літописі. Первісно його вживали як визначення «крайня межівна земля» або прикордоння. Однак дещо пізніше слово «Україна» набуло значення «землі, держава».

Тоді як Руссю позначали Україну в литовсько-руських літописах 14-16 століття та за козацьких часів під час правління Богдана Хмельницького та гетьмана Петра Дорошенка. Народ Русі називали русинами або русами. Ця назва також відрізняла українців (русин) від москвинів або москвичів —  жителів частини сучасної росії, яка ще на початку 18 століття називалася Московією.

Український історик Сергій Грабовський стверджує, що назву «русин» вживали з 13 та до початку 18 століть на територіях від Волині та Галичини до Середнього Подніпров’я. Хоча на Волині, Галичині та Буковині назва «русини» побутувала до початку, а то й до середини ХХ століття, тобто ще деякий час після розпаду Австро-Угорської імперії в 1918 році.

Тоді як «рутени» є латинським відповідником етноніма «русини». Рутенами позначали населення Київської Русі, а, за деякими літописами, в 15–17 століттях рутенами називали не лише українців, а й іноді білорусів. У період Австро-Угорської імперії 1867–1918 років, як каже Василь Кук, українців справді називали рутенами або русинами.

Проте за часів правління Катерини II московити усіляко намагалися перекроїти історію та віднести себе до Русі та русинів, аби підтримувати наратив «братнього народу» з українцями.

Чи існувала назва «українці» до 1918 року?

Так. Уперше термін «українці» як позначення етносу народу зустрічається в листі невідомої особи до гетьмана Івана Виговського в 1657 році. Назву «українці» паралельно із «русинами» також вживали козацькі літописці Самійло Величко та Григорій Граб’янка у своїх творах.

Отже, назву «українці» вживали, проте часто українців називали також «русинами». Щобільше, у відео, яке поширюють росіяни, Василь Кук говорив виключно про українців, які жили на території Австро-Угорської імперії, а не про історію України загалом. Однак пропагандисти намагаються перекрутити його слова та вкотре наголосити, що українці нібито були створені «завдяки» росіянам.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний