МАНІПУЛЯЦІЯ: Уряд Австралії класифікує вакцину від COVID-19 як отруйну

МАНІПУЛЯЦІЯ: Уряд Австралії класифікує вакцину від COVID-19 як отруйну

21 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
478

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що уряд штату в Австралії називає вакцину COVID-19 отрутою. Як доказ наводять скриншоти сайту уряду Західної Австралії, на яких наявно слово «poison» (із англійської – «отрута»). На скриншотах відображено Закон про охорону здоров’я Західної Австралії, у якому йдеться про дозвіл деяким співробітникам на постачання та використання вакцин від COVID-19. 

Пояснюємо, що не так

Раніше аналогічний фейк спростовували незалежні фактчекери з Australian Associated Press. 

Скриншот у дописі відображає документ на сайті уряду Західної Австралії, проте автори роблять хибний висновок про те, що вакцина отруйна, маючи на увазі її токсичний чи шкідливий ефект. Усі ліки, вакцини та хімічні речовини, які розповсюджують в Австралії, класифікують відповідно до Списку єдиних норм класифікації лікарських препаратів та отрут (The Standard for the Uniform Scheduling of Medicines and Poisons) або ж Норм отрут (The Poisons Standard). Їхній принцип полягає у встановленні єдиних національних рекомендацій щодо класифікації, маркування та упаковки лікарських засобів та отрут. 

Закон, про який йдеться у дописах, стосується рішення головного санітарного лікаря штату Західна Австралія на дозвіл фельдшерам і медичним технікам Збройних сил Австралії постачати або вводити вакцини проти COVID-19 населенню Західної Австралії з 8 березня 2021 року. Цей дозвіл базується на Законі штату про охорону здоров’я. Федеральні категорії Норми отрут відображені у Законі штату про ліки та отрути від 2014 року. 

У вступі до Норм отрут йдеться про те, що будь-яка речовина (інгредієнт) може бути «отрутою» та завдати шкоди, якщо її неправильно використовувати або приймати неправильні дози. Представник Департаменту охорони здоров’я Західної Австралії повідомив Australian Associated Press, що медичні препарати є підгрупою отрут, оскільки вони безпечні лише за певних доз. І саме тому їх так регулюють. 

Представник Управління терапевтичних товарів повідомив Australian Associated Press, що, відповідно до закону, усі медичні засоби називаються ядами у Нормах отрут. Речовини, котрі охоплюють Норми отрут, поділені на 10 груп в залежності від їх ризику заподіяння шкоди людям і того, наскільки вони доступні для населення. Вакцини від COVID-19 AstraZeneca та Pfizer-BioNTech, які Австралія схвалила для попереднього застосування, відносять до четвертої групи, яка охоплює лікарські засоби, що відпускаються за рецептом. Четверта група, наприклад, включає і антидепресанти.  

Слово «отрута» у Нормах отрут не зустрічається у визначеннях груп 2,3 та 4 , які охоплюють лікарські засоби. «Отрута» та «небезпечна отрута» зустрічаються у визначеннях для груп 6 та 7. Речовини, що входять до Нормах отрут, класифікують не лише залежно від їх токсичності. Класифікація базується на низці факторів: мети використання, можливості зловживання, наскільки безпечна речовина при використанні, необхідність речовини та токсичність.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний