Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють допис про те, що всі хвилі COVID-19 збігаються у часі із сезонними спалахами ГРВІ, застуди та грипу минулих років.
Утім, це маніпуляція. VoxCheck пояснює чому.
Допис із Facebook
За даними сайту Our World in Data, перша хвиля COVID-19 в Україні тривала з листопада по січень 2020 року. Тоді фіксували понад 10 тисяч випадків інфікування на добу. Друга хвиля почалася у березні й тривала до кінця квітня 2021 року. Під час другої хвилі, 3 квітня в Україні зафіксували рекордну кількість інфікувань — понад 20 тисяч випадків за добу.
Статистика захворюваності на COVID-19 в Україні, джерело — Our World in Data
Якщо порівнювати з динамікою захворюваності на грип та ГРВІ в Україні у 2019-2020 роках, то можна помітити, що найбільшу кількість хворих було зафіксовано з лютого до початку квітня 2020 року. Проте насправді періоди спалаху ГРВІ та грипу лише частково збіглися з другою хвилею поширення COVID-19.
Для порівняння, захворюваність на сезонний грип по всьому світу в 2020 році сягнула піку в кінці січня – на початку лютого 2020 року і продовжився на початку квітня 2020-го. А перша хвиля COVID-19 тривала з жовтня 2020-го до лютого 2021 року. Тобто тоді як у попередній рік пік грипу припав на лютий, захворюваність коронавірусом у лютому 2021 значно скоротилася. Пік другої хвилі коронавірусу припав на квітень та травень 2021-го й дійсно частково збігся у часі зі спалахом грипу минулого року.
Статистика захворюваності на COVID-19 у світі, джерело — Our World in Data
До того ж COVID-19 — це не сезонна інфекція, на відміну від ГРВІ та грипу. Черговий спалах відбувся через те, що багато країн послабили карантин через тиск економічних обставин. Це призвело до збільшення кількості інфікованих осіб в декілька разів й початку другої хвилі COVID-19.
Коронавірус SARS-CoV-2 — це не простий сезонний грип. Грип має коротший інкубаційний період та поширюється швидше, ніж COVID-19. Смертність від COVID-19 є вищою (3-4%), ніж смертність внаслідок грипу (0,1%). Також вакцина проти грипу не є ефективною проти SARS-CoV-2, тому стверджувати, що COVID-19 та грип це те ж саме, немає сенсу. Детальніше про відмінність вірусів грипу та коронавірусу ми вже писали тут і тут.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний