МАНІПУЛЯЦІЯ: Успіх Китаю у боротьбі з вірусом – диво, або ж вірусу і не було | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Успіх Китаю у боротьбі з вірусом – диво, або ж вірусу і не було

10 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
1173

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюється матеріал, у якому автори коментують низьку статистику захворюваності на COVID-19 в Китаї і називають це «китайським дивом» або ж свідченням того, що вірусу і не було. 

 Утім, основні тези матеріалу є маніпулятивними

Китай – не єдина країна з низькою статистикою захворюваності і відсутністю нових зареєстрованих смертей від COVID-19. 

За офіційними даними, у Китаї станом на листопад 2020 року і справді відносно дуже низька захворюваність на COVID-19 і відсутні докази другої хвилі захворювання. Станом на 9 листопада в країні було зареєстровано лише 32 нових випадків, що складає лише 0,02 випадки на мільйон населення. 

Утім, це не обов’язково ознака дива, оскільки Китай – не єдина країна, де спостерігаються подібні тенденції. 

Значне чи повне стримування поширення вірусу і смертності від його наслідків спостерігалося у низці країн, зокрема, країн центральної та східної Азії, що мають більший досвід у боротьбі з епідеміями (наприклад, коронавірусів SARS i MERS) порівняно з країнами Європи і виявилися більш підготовленими до спалаху нового коронавірусу SARS-CoV-2, зокрема у відслідковуванні та ізоляції інфікованих осіб. 

Крім Китаю, з кінця літа 2020 низька кількість заражень SARS-CoV-2 та низька або відсутня щоденна смертність від COVID-19 спостерігається у таких країнах як Японія, щоденні показники захворюваності якої з червня 2020 не перевищують 1600 осіб, а смертності – 15 осіб на день; Південна Корея, щоденні показники захворюваності якої з червня 2020 не перевищували 340 випадків на добу, а смертності – кількох осіб на добу; а також, такі країни, як В’єтнам, Нова Зеландія і Сингапур з кінця літа-початку осені 2020 не фіксували більше 30 випадків захворювань на день та фіксували нульову щоденну смертність чи лише одиничні випадки.

Є підстави вважати, що низькі цифри захворюваності – це насамперед результат ранніх та ефективних заходів боротьби з пандемією, а не «диво», свідчення відсутності вірусу чи маніпуляції статистикою.

Низка досліджень показують, що швидко введені обмежувальні заходи з подальшим нарощуванням спроможності по тестуванню і локалізації вірусу показали ефективність у боротьбі з пандемією COVID-19. Таким країнам, як Китай, В’єтнам чи Нова Зеландія вдалося швидко стримати поширення вірусу і запобігти подальшим спалахам через введення жорстких адміністративних обмежень на початку, запровадження маскового режиму і його дотримання з боку громадян, впровадження масового тестування, відслідковування контактних осіб і локалізації вірусу через ізоляцію хворих. Частина дослідників показують, що в авторитарних країнах, яким вдалося швидко стримати поширення вірусу, значну роль у дотриманні обмежень відіграли сильні адміністративні системи, а в демократичних країнах – такі фактори, як рівень соціального капіталу – схильності людей довіряти одне одному та державним інституціям, що сприяло дотриманню правил незалежно від рівня їх суворості.

У той же час, деякі дослідники повідомляють про можливість часткового приховування смертності чи маніпуляції офіційною статистикою у таких країнах, як Китай.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний