МАНІПУЛЯЦІЯ: В Іспанії лікуватимуть «здорових» — безсимптомних носіїв коронавірусу

МАНІПУЛЯЦІЯ: В Іспанії лікуватимуть «здорових» — безсимптомних носіїв коронавірусу

31 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
938

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У соцмережах поширюють скриншот статті видання El Espanol про те, що іспанська фармацевтична компанія PharmaMar оголосила про дослідження свого препарату «Аплідин» у лікуванні безсимптомних випадків COVID-19. Користувачі поширюють новину з іронічними коментарями, ніби це новий спосіб фармкомпаній наживатися на людях — вигадати препарат для лікування «здорових». 

Скриншот статті з допису 

Однак це маніпуляція: виробник оголосив лише про дослідження препарату «Аплідин» на безсимптомних. Поки невідомо, чи проводили це дослідження, тож про використання «Аплідину» в лікуванні безсимптомних випадків COVID-19 говорити зарано.

Новина про те, що Pharma Mar випробовуватиме «Аплідин» на безсимптомних носіях COVID-19, з’явилася ще 8 вересня 2020 року. Тоді як скриншот в українському сегменті фейсбуку почали поширювати аж наприкінці квітня 2021-го. У новині цитують президента компанії Хосе Марія Фернандес Соуза-Фаро. Він пояснює, що задум Pharma Mar — використовувати «Аплідин», щоб швидше виводити вірус із організму та запобігати ушкодженням, які можуть розвинутися після зараження. 

Відомо, що препарат «Аплідин» тестують як потенційний засіб для лікування COVID-19 в симптоматичних випадках. 

«Аплідин» насправді розроблений PharmaMar для лікування раку. Його затвердили в кількох країнах, зокрема в Австралії, для лікування множинної мієломи — виду раку кісткового мозку. Він також виявився ефективним противірусним засобом. У березні 2020 року група вчених з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско заявила, що «Аплідин» може бути потенційним лікуванням від COVID-19. Науковці шукали препарат, що захищає конкретні білки в організмі людини, які атакує вірус.

«Якщо ви націлитеся на людський білок, який потрібен вірусу, вірус ніколи не буде мутувати, бо він залежний від цього білка», — пояснив Неван Кроган, молекулярний біолог з університету Сан-Франциско у коментарі для Observer

У лютому 2021 року у журналі Science вийшла стаття, що підтвердила «потужну доклінічну ефективність» «Аплідину» проти COVID-19. Препарат зменшує реплікації (розмноження) вірусу. Це призводило зменшення вірусного навантаження в легенях тварин до 99%. 

Наприкінці квітня іспанський регулятор дозволив PharmaMar провести випробування «Аплідину» на госпіталізованих пацієнтах із середнім рівнем тяжкості перебігу COVID-19. Це стало третім етапом клінічних випробувань, у ході яких планувалося залучити 600 пацієнтів із 12 країн. Через місяць у Pharmamar заявили, що перші випробування довели «терапевтичний потенціал» ліків.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний