МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні дозволили відключати боржників від газо- та електропостачання попри карантин – Стахів

МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні дозволили відключати боржників від газо- та електропостачання попри карантин – Стахів

31 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
577

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У соціальних мережах Facebook та YouTube поширюють відео Остапа Стахіва, яке містить ряд маніпулятивних тез. Зокрема: 

  • В Україні прийняли закон, який дозволяє відключати боржників від газо- та електропостачання;
  • UA в IBAN-рахунку ставить Україну вряд з країнами третього світу, адже в США, зі слів Стахіва, не пишуть USA на початку рахунку;
  • “Українці ходять колотися” (так Стахів вчергове критикує вакцинацію від COVID-19);
  • Коронавірусну інфекцію Стахів називає “бананофікусною” (або натякаючи на те, що пандемії немає, про що він говорив і раніше у своїх відео, або щоб обійти алгоритми соцмереж, які можуть зменшувати видачу дописів, які містять згадки коронавірусу). 

Пояснюємо, що не так. 

Остап Стахів – представник руху противників вакцинації в Україні. Ми вже неодноразово викривали маніпуляції у його дописах у Facebook та відео на YouTube. Про нього та решту представників ковіддисиденства в Україні читайте у статті “Річниця інфодемії. Із якими фейками про COVID-19 Україна та світ борються вже понад рік”.

По-перше, у законодавство України справді внесли зміни у контексті регулювання надання житлово-комунальних послуг боржникам. У попередній версії закону (від 24 липня 2021 року) заборонялося відключати споживачів від постачання комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі (п.п. 3 п.5 Прикінцевих положень). В останній версії Закону цей пункт замінили на п. 31, яким забороняється відключати постачання комунальних послуг, якщо у регіоні встановлений “червоний” рівень карантинних обмежень. Стахів не згадує цього у своєму відео.

Відповідно до роз’яснень МОЗ України, “червоний” рівень встановлюється на території регіону в разі наявності протягом трьох днів підряд двох та більше таких ознак:

  • завантаженість ліжок, забезпечених подачею медичного кисню у закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19, – більш як 65%;
  • кількість тестувань методом ПЛР та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 протягом останніх семи днів на 100 тис. населення – менше ніж 300;
  • кількість госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19 протягом останніх семи днів на 100 тис. населення – більше ніж 60;
  • коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 – більш як 20%;
  • рівень зростання загальної кількості госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19 протягом останніх 7 днів у порівнянні з попереднім аналогічним періодом – більш як 50%.

По-друге, IBAN – не є ознакою віднесення України до “країн третього світу”. IBAN (International Bank Account Number) – міжнародний номер банківського рахунку, застосування якого стало обов’язковим в Україні з 13 січня 2020 року. Попри те, що у США справді не діє стандарт IBAN, ця система діє майже у всіх країнах Європи, а також у деяких країнах Азії та Африки.

Країни, де використовується стандарт IBAN

По-третє, попри зневажливе ставлення Стахіва до коронавірусу, нагадуємо, що пандемія – реальна. У світі зафіксовано 216,3 млн випадків COVID-19, а майже 4,5 млн людей загинуло.

Коронавірус у світі, дані ВООЗ

По-четверте, вакцинація від COVID-19 – ефективний спосіб побороти пандемію за умови одночасного проведення вакцинації в усіх країнах світу. Перед початком масового використання вакцини проходять перевірку на ефективність та безпечність на національному та міжнародному рівнях.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний