Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію про співвідношення цін на бензин та середньої заробітної плати в різних країнах. Україна нібито має найдорожчий бензин і, навпаки, найнижчу середню заробітну плату серед вказаних країн.
Скриншот допису, який поширюють у Facebook
Однак наведені дані не відповідають дійсності, далі пояснюємо чому.
Для більш коректного порівняння цін на товари та заробітні плати в різних країнах потрібно враховувати паритет купівельної спроможності (ПКС) національних валют цих країн.
ПКС необхідно використовувати тому, що через різницю у рівні цін гроші мають різну купівельну спроможність у різних країнах. Наприклад, маючи $1000, в Україні можна придбати значно більше товарів і послуг, ніж у США. Відповідно, за інших рівних умов, якщо людина заробляє $1000, вона зможе мати значно вищий рівень споживання в Україні, ніж у США. У США людина, яка заробляє $1000 дол. на місяць, є бідною, а в Україні такі люди є частиною середнього класу. ПКС дозволяє коректно порівняти доходи та видатки.
У таблиці не вказані джерела даних та період їх збору. Проте наведена таблиця цін з’явилася в соціальних мережах щонайменше в січні 2019 року. Також інформація поширювалася в лютому та березні 2021 року. Дані щодо середньої заробітної плати в Україні доступні лише за січень 2021 року (на момент написання матеріалу – березень 2021 року), тому порівняємо ціни на бензин та середні заробітні плати з урахуванням курсу за ПКС за січень 2019 та 2021 років.
Ціни на бензин станом на 28.01.19 (дол. США за ПКС/літр):
Середня заробітна плата в країнах за січень 2019 р. (у дол. США за ПКС):
Ціни на бензин станом на 01.02.21 (дол. США за ПКС/літр):
Середня заробітна плата в країнах за січень 2021 р. (у дол. США за ПКС):
Як формується ціна на бензин в Україні? У загальній структурі вартості бензину закупівельна ціна складає приблизно 47 %, податки – 35 %, логістичні витрати – 2-6%, націнка АЗС – до 14%. Доля податків в ціні бензину в Україні вище, ніж, наприклад, у США чи Канаді. Пальне закуповують на міжнародних ринках, тобто ціна залежить від купівельної спроможності української валюти по відношенню до міжнародних валют. Акциз на пальне також прив’язаний до курсу євро.
Крім того, відіграють роль обсяги видобутку нафти і обсягів нафтопереробки в країні. Україна здебільшого імпортує нафту та нафтопродукти. США, навпаки, є великим виробником та експортером нафти та нафтопродуктів. Близько 43% вартості американського бензину – вартість сирої нафти, більшість якої видобувається безпосередньо в США.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний