МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні найвищі в Європі ціни на електроенергію | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні найвищі в Європі ціни на електроенергію

24 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
2267

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі мережі поширюють інформацію про те, що в Україні начебто найвищі ціни на електроенергію в Європі. Автор допису порівнює вартість мегават-години в євровому еквіваленті за даними європейської біржі електроенергії Nord Pool

«В Україні (42,63 євро / МВт-год), в Норвегії (4,19 євро / МВт-год), в Швеції (4,09 євро / МВт-год), в Данії (4,17 євро / МВт-год), у Франції (26,7 євро / МВт-год), в Німеччині (23,4 євро / МВт-год), в Австрії (28,08 євро / МВт-год)». 

Попри те, що дані наведено коректно, автор вдається до маніпуляції, оскільки варто порівнювати середньомісячні зважені ціни, а не ціни конкретного дня. До того ж автор обирає лише ті країни, які підтверджують його тезу про високі ціни на електроенергію на українській біржі.

На сайті біржі справді вказані такі тарифи на електроенергію на ринку «на добу наперед» станом на початок листопада, однак для деяких країн це явище було тимчасовим.

Наприклад, у Німеччині вартість електроенергії за МВт-год 2 листопада дійсно складала 23,4 євро. Утім, уже через 2 дні, 4 листопада, тариф піднявся до 40,01 євро. Наприклад, 10 листопада він сягав навіть 48,15 євро. У жовтні середня вартість за МВт-год у Німеччині становила 33,97 євро, у вересні — 43,69.

Те саме бачимо на прикладі Австрії. Попри те, що 2 листопада тариф впав до 28,08 євро за МВт-год, наприклад, 10 листопада він становив 47,94 євро. А середня вартість електроенергії в Австрії за жовтень склала 35,51 євро.

Автор також маніпулює даними про тарифи у Франції, оскільки у жовтні середня вартість за МВт-год склала 37,89 євро, а у вересні — 47,2 євро. 

У Норвегії немає єдиної ціни по країні — вона варіюється залежно від зони. Однак середня вартість електроенергії по країні за жовтень склала 12,13 євро за МВт-год. У Швеції аналогічна система — тарифи по регіонах відрізняються, проте в середньому за жовтень вартість за МВт-год була 22,4 євро. У Данії є розподіл на дві зони, і середня вартість електроенергії склала приблизно 26,31 євро за жовтень. 

На сайті біржі Nord Pool даних по Україні взагалі немає. За даними українського оператора ринку, у жовтні тариф на електроенергію ринку «на добу наперед» у торгівельній зоні Україна ОЕС становив 38,14 євро, в Україна БуОс — 41,81 євро. А 2 листопада, на момент публікації допису, тариф ОЕС України на ринку «на добу наперед» становив 42,63 євро, БуОс — 51,63 євро.

Середньозважені ціни на електроенергію на ринку «на добу наперед» в Україні подекуди вищі, ніж у країнах Європи. Утім, ціни у Латвії, Литві, Естонії, Франції, Нідерландах та Бельгії на рівні з українськими та складають приблизно 37-39 євро (за жовтень). А от у Польщі та Румунії, які не входять до Nord Pool, ціни навіть вищі.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний