МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні немає надлишкової смертності від COVID-19, тож другої хвилі боятися не варто | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні немає надлишкової смертності від COVID-19, тож другої хвилі боятися не варто

30 Жовтня 2020
FacebookTwitterTelegram
1702

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

В мережі поширюють допис, у якому йдеться про те, що за 7 місяців 2020 року (п’ять з яких припало на пандемію) в Україні померло на 18 тисяч менше людей, ніж за аналогічний період 2019 року. А в зображенні іронізують, що це привід не боятися другої хвилі, зростання смертності чи переповнених шпиталів. 

Пояснюємо, чому такі твердження маніпулятивні і нічого не кажуть про ризики другої хвилі. 

За даними Держстату у розрізі причин смерті, зниження смертності за 7 місяців 2020 року відносно 7 місяців 2019 року відбулося переважно за рахунок меншої кількості смертей від серцево-судинних хвороб, зовнішніх причин, хвороб органів травлення та дихання. В той час, як за згаданий період від COVID-19 офіційно померло 1637 осіб. 

Відсутність надлишкової смертності від COVID-19 за перші 5 місяців пандемії не означає, що другої хвилі немає зараз чи що немає ризику зростання смертності і перевантаження шпиталів. 

Україна ввела жорсткі карантинні обмеження на початку розповсюдження вірусу. Це допомогло стримати його поширення і уникнути сценарію з перевантаженням шпиталів і значним зростанням смертності. Втім, це не означає, що таке не може статися. Наразі захворюваність COVID-19 значно зросла відносно перших п’яти місяців пандемії, а станом на 22 жовтня за словами міністра охорони здоров’я, завантаженість ліжок пацієнтами з коронавірусом по всій країні складала 63%. 

Якщо за перші 4 місяці пандемії в Україні (з 4 березня, коли був виявлений перший хворий до кінця липня) офіційна кількість нових хворих в середньому за день складала 491 особу, то за наступні три місяці (з початку серпня і до 29 жовтня) кількість нових хворих в середньому складала вже 3269 осіб на день. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний