МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні почнеться пандемія пташиного грипу

МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні почнеться пандемія пташиного грипу

16 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
1186

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, що Всесвітня організація охорони здоров`я (ВООЗ) закликала готуватись до поширення пташиного грипу. Відтак в Україні нібито невдовзі почнеться пандемія пташиного грипу. 

Утім, це твердження маніпулятивне. Адже наразі ризик поширення вірусу у світі серед людей дуже низький. В Україні не зафіксували жодного випадку зараження людей або тварин вірусом пташиного грипу.

Станом на 15 березня Міністерство охорони здоров`я України не повідомляло про виявлення вірусу пташиного грипу в Україні. Згідно з останнім звітом Центру громадського здоров`я про захворюваність на грип та ГРВІ в Україні, наприкінці лютого та на початку березня не було випадків інфікування вірусом пташиного грипу. Востаннє випадки інфікування грипом  A(H5N1) серед птахів фіксували у 2021 році на Миколаївщині. Утім, в останні роки не було повідомлень про зараження українців цим видом грипу. 

Повідомлення про нову пандемію в Україні, ймовірно, з’явилася через хибну інтерпретацію слів представника ВООЗ. 1 березня у інтерв`ю газеті El Pais епідеміолог ВООЗ Річард Пібоді повідомив, що світ повинен готуватися до нової пандемії, яка може виникнути через пташиний грип. «Це почалося два або три роки тому через специфічний тип вірусу A(H5N1), званий 2.3.4.4b та дуже заразний серед птахів. Це викликає занепокоєння, бо є потенційний ризик для людини», — зазначив Пібоді.

Пташиний грип — захворювання спричинене вірусом, що належить до великої групи різноманітних вірусів грипу типу А, може вражати людей, тварин та птахів. Найчастіше вірус переносять перелітні птахи. Вірус може передаватися від птаха до людини через прямий або непрямий контакт із зараженою особиною або з середовищем і поверхнями, забрудненими фекаліями.

Хоча нині за словами епідеміолога ВООЗ пташиний грип не може передаватися від людини до людини, вірус може мутувати і до цього потрібно бути готовими. Для уникнення поширення вірусу люди мають бути пильними та не підходити до мертвих тварин або птахів, а працівники птахоферм мають бути добре захищені.

За даними ВООЗ, з січня 2003 року по січень 2023 року (остання доступна інформація на момент публікації) зареєстровано 868 випадків інфікування людей вірусом пташиного грипу A(H5N1) у 21 країні. Причому України немає серед цих країн.

У коментарі виданню Scientific American Ендрю Павіа, керівник відділу дитячих інфекційних хвороб Університету Юти, повідомив, що наразі ризик поширення цього вірусу серед людей залишається дуже низьким.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний