Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські телеграм-канали та українські медіа пишуть, що законопроєкт №9223 передбачає відповідальність за критику влади на період воєнного стану в України у вигляді від 5 до 7 років позбавлення волі.
Позбавлення волі строком від 5 до 7 років з конфіскацією майна можуть присудити лише за умови, що дії з обліковими записами в соціальних мережах загрожують національній безпеці України. Така відповідальність настає лише в умовах воєнного стану. Законопроєкт піддали жорсткій критиці, тому швидше за все він не буде прийнятий.
Скриншот допису
У своїх дописах користувачі посилаються на законопроєкт «Проект Закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо встановлення відповідальності за окремі дії проти основ національної безпеки України» під номером 9223.
Як зазначено у проєкті, «Створення… облікових записів, що містять завідомо неправдиві відомості щодо користувача, в інформаційних …комунікаційних мережах, за допомогою яких поширюється недостовірна інформація … якщо такі дії вчинені на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, національній, державній, економічній чи інформаційній безпеці України, за відсутності ознак державної зради» караються штрафом в розмірі від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років. Автори проєкту закону пояснюють необхідність таких нововведень наявністю великої кількості фейкових акаунтів та ботоферм в соціальних мережах. У такий спосіб, як вважають автори законопроєкту, російські спецслужби використовують їх задля інформаційного впливу на населення України.
Щодо відповідальності у вигляді позбавлення волі від 5 до 7 років, то присуджуватися вона має не за критику. Така відповідальність настає тоді, коли дії з обліковими засобами загрожують національній безпеці Україні або ж «дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або для здійснення впливу на прийняття рішень чи вчинення або невчинення дій державними органами чи органами місцевого самоврядування, службовими особами цих органів» в умовах воєнного стану.
Реакція на даний законопроєкт вийшла неоднозначною. Зокрема вказують, що подібні вимоги існують в авторитарних країнах, є способом боротися з опозицією чи звичайними громадянами. Такий законопроєкт може копіювати закони в росії, які притягують до відповідальності за поширення «фейків» щодо дій російської армії.
Голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв вказує, що даний законопроєкт не є пріоритетним, тому незрозуміло, коли депутати розглядатимуть його. «Щодо можливого рішення комітету, то воно майже на 100% буде негативним. З іншого боку, якщо з погляду медіа та громадськості треба розглянути його швидше, щоб точно зняти всі питання щодо перспектив цієї ініціативи, то ми це зробимо», — говорить Потураєв.
Наразі законопроєкт на сайті Верховної Ради має статус «Надано для ознайомлення», профільний комітет ще не завершив аналіз цього проєкту. Депутати не голосували за його прийняття і невідомо, чи взагалі будуть.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний