МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні сьогодні проживає 23 мільйони людей

МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні сьогодні проживає 23 мільйони людей

30 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
365

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють новину, що населення України складає 23 мільйони людей.

Це — маніпуляція. Російські пропагандисти у своїй оцінці посилаються на дані Єдиного державного демографічного реєстру України. Утім, цей реєстр не відображає точну кількість населення України.

Скриншот допису

Пропагандисти посилаються на справжній документ Державної міграційної служби України. Це відповідь на запит, яку опублікував 17 травня 2023 року користувач фейсбуку на імʼя Олександр Дзюба. У документі, зокрема, вказано, що на 16 травня 2023 року в Єдиному державному демографічному реєстрі України міститься інформація про 23 мільйони осіб.

Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» набув чинності 6 грудня 2012 року. Стаття 4 Закону передбачає, що цей реєстр є електронною базою даних документів, яка наповнюється в міру того, як туди вносяться дані осіб. 

Це означає, що в реєстрі немає даних, по-перше, про дітей, які ще не отримали документи, по-друге, про осіб, які отримали документи до набуття законом чинності, наприклад, пенсіонерів. Так, згідно з реєстром, в Україні проживає понад 2 мільйони осіб віком понад 60 років. Проте за даними Пенсійного фонду України, станом на жовтень 2023 року в Україні було понад 10 мільйонів пенсіонерів. 

Крім цього, в реєстрі можуть міститися дані про осіб, які виїхали з території України, проте в такому випадку ці люди вже не належать до числа наявного населення в Україні, оскільки вони не знаходяться безпосередньо на її території. Тобто, реєстр не може відображати реальну кількість населення, яке проживає на території України, а цифра 23 мільйони — це кількість осіб, дані про який містяться в реєстрі.

Інститут демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України оцінив населення України на 1 січня 2023 року у 28-34 мільйонів осіб. При цьому експерти Інституту підрахували населення України в межах підконтрольної Україні території станом на 1 січня 2022 року, тобто без урахування Криму й ОДРЛО. Фонд народонаселення ООН стверджує, що на 2023 рік в Україні проживає 36,7 мільйона людей. Міжнародний валютний фонд вважає, що населення України у 2023 році складає 33,1 мільйона осіб. При цьому й ООН, і МВФ ведуть підрахунки населення України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний