МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні випустили марки з керівниками фашистської дивізії СС «Галичина»

МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні випустили марки з керівниками фашистської дивізії СС «Галичина»

30 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
942

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа поширюють фото поштової марки із зображенням керівників «фашистської» дивізії СС «Галичина». У матеріалі заявляють, нібито такі марки випустили в Україні до 75-річчя створення української Дивізії СС «Галичина».

Це — маніпуляція. Марки із зображенням дивізії СС «Галичина» є сувенірними. «Укрпошта» не випускала та не вводила в обіг такі марки.

Скриншот допису

За допомогою зворотного пошуку в TinEye ми визначили, що російські медіа поширюють фото марок щонайменше з 2018 року. Тож ми вирішили перевірити, чи справді існують такі марки. Поштові марки із зображенням керівників дивізії «Галичина» справді продають на сайті українського онлайн-магазину. Крім того, ми знайшли інформацію про погашення марок на честь 75-річчя створення дивізії СС «Галичина» у Львові 2018 року.

Однак якщо подивитися на розділ, у якому продають ці марки, можна побачити назву «непоштові марки» та «клубні марки». Тобто це авторські марки, які продаються як сувенір, але не були випущені офіційно та не введені в обіг. У цьому ж розділі є марки із зображенням керівників дивізії СС «Галичина». 

Печатку з погашенням ставлять не тільки на конверті, а і на марках. Ми помітили, що на самих марках спецпогашення немає. До того ж серед спеціальних поштових штемпелів постійної дії «Укрпошти» у Львівській області немає такої печатки, яка зображена на конверті дивізії СС «Галичина».

Також ми не виявили марок із малюнком дивізії СС «Галичина» за 2018 рік на Всесвітньому сайті марок. Не випускала такі марки у 2018 році й «Укрпошта».

Конверт зі штампом. Джерело: сайт онлайн-магазину поштових марок

До прикладу, у розділі «непоштові марки» продають марку із зображенням Володимира Зеленського. Насправді ж «Укрпошта» не випускала такої марки з таким зображенням. Саме «Укрпошта» є національним оператором поштового зв’язку України, яка затверджує нові марки та вводить їх в обіг.

Марки із Володимиром Зеленським. Джерело: сайт онлайн-магазину поштових марок

Також у повідомленнях заявляють, ніби марки із зображенням дивізії СС «Галичина» доводять, що в Україна — нацистська держава. СС «Галичина» —  одне з військових формувань військ «Ваффен СС» Німеччини у 1943-1945 роках, яке базувалося на території Східної Галичини. Дивізія «Галичина» входила не до загального війська СС Німеччини, яке здійснювало Голокост, а була окремим військовим формуванням, яке брало участь саме у бойових діях на фронті.  

Після  Другої світової війни на Заході жоден із емігрантів-колишніх учасників дивізії «Галичина» не був визнаний винним у скоєнні воєнних злочинів. У 2022 році Верховний Суд України визнав, що емблема дивізії «Галичина» (золотий лев) не належить до нацистської символіки. Водночас на офіційному рівні в Україні не глорифікують цю дивізію: так, у 2021 році Антон Дробович, керівник Українського інституту національної пам’яті, засудив проведення маршу на честь річниці створення дивізії.

Раніше ми вже спростовували повідомлення про те, що Республіка Чад нібито випустила марку із Кримським мостом, що палає. Ми не виявили жодної схожої марки на сторінці Всесвітнього поштового союзу. До того ж марки Республіки Чад мають зовсім інший вигляд.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний