МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні виробляють спеціальні бронежилети для вагітних — відео

МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні виробляють спеціальні бронежилети для вагітних — відео

30 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
576

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

Російські пропагандисти поширюють інформацію, що вагітність не є вагомою причиною для відстрочки від служби у ЗСУ. Про це нібито свідчить підготовка спеціального військового спорядження для вагітних, зокрема спеціального анатомічного бронежилета, та закриття кордонів для військовозобов’язаних українок. 

Утім, вагітність є підставою для звільнення зі служби. Спеціальних анатомічних бронежилетів для вагітних в Україні не виробляють, кордони для жінок не закривають.

Скриншот допису

Презентації спеціального жіночого спорядження не означають, що тепер вагітних жінок мобілізуватимуть чи загалом оголосять жіночу мобілізацію. В Україні мобілізація жінок лише добровільна (за виключенням медикинь та фармацевток, котрі перебувають на військовому обліку). Йдеться про задоволення потреби у комфортній жіночій військовій формі. Станом на жовтень 2023 року, у ЗСУ служать майже 43 тисячі військовослужбовиць.

Пропагандисти використали два не пов’язані між собою сюжети, аби створити наратив про «бронежилет для вагітних». Насправді ж перше відео випустили ще у листопаді 2022 року. Воно присвячене роботі благодійного фонду «Землячки» з пошиття військової форми для жінок, зокрема і для вагітних. Проте благодійний фонд не займається створенням саме бронежилетів для жінок, тим паче вагітних. Зараз за підтримки Міноборони жіночу військову форму виробляють також дві ініціативні групи волонтерів: «Arm Women Now» на чолі з депутаткою Київради Іриною Никорак та група від проєкту першої леді «Безбар’єрність». Друге ж відео з презентації першого жіночого анатомічного бронекостюму від виробника «Українська броня». Модель називається «Рута Люта», а бронежилет виготовили з урахуванням анатомії та фізіології жіночого тіла. Він не розроблений спеціально для вагітних. У відео також не згадується про спеціальні елементи захисту для вагітних жінок. Тож в Україні справді виготовляють військову форму для вагітних, однак про бронежилети не йдеться. 

«Чоловічий костюм чи бронежилет жінкам носити небезпечно, тому що в чоловічому бронекостюмі немає анатомічного вигину під грудну клітину. У жінок відбувається відкриття повністю грудної клітини і зони великого ураження за рахунок анатомічної будови тіла», — пояснюють виробники потребу в спеціальному жіночому бронежилеті. 

Як і на будь-якій іншій роботі, жінки спочатку продовжують служити в армії під час вагітності, згодом йдуть у декретну відпустку. Зазвичай, йдеться не про перебування на передових позиціях. Згідно із Кодексом законів про працю, декретна відпустка починається за 70 днів до пологів, тобто на 30-му тижні. Або згідно зі статтею 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» вони можуть звільнитись за сімейними обставинами, якщо не хочуть продовжувати військову службу.

Кордони для військовозобов’язаних жінок не закриті, жінки можуть вільно виїжджати за кордон. Із 1 жовтня 2023 року жінки-медики та жінки-фармацевти справді мають стати на військовий облік за наказом Міністерства оборони України. Загалом відповідна норма передбачена частиною 11 статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» від 1992 року. Як пояснюють у Міністерстві охорони здоров’я України, через недосконалу роботу закону не всі медикині та фармацевтки свого часу стали на військовий облік. Проте більшість медикинь та фармацевток вже перебуває на військовому обліку. 

Постановка на військовий облік не означає мобілізацію чи встановлення обмежень на виїзд за кордон. Міністерство охорони здоров’я наголошує, що облік необхідний лише для уточнення даних про наявний резерв медиків у країні. Тим не менш, у воєнний час жінок, що перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу чи залучити до виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Раніше VoxCheck вже спростовував фейк про те, що 25 тисяч жінок з медичною освітою виїхали з України впродовж двох тижнів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний