МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україну завезли «забракований» в Італії рис

МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україну завезли «забракований» в Італії рис

28 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
1263

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито в Україну завезли італійський рис із кадмієм, оскільки в Італії його «забракували».

Утім, рис потрапив до України ще до того, як його визнали небезпечним. Після цього товар оперативно вилучили з обігу.

Скриншот допису

Система швидкого реагування по харчових продуктах та кормах (RASFF) справді 17 лютого 2023 року повідомила Держпродспоживслужбу України про те, що в експортованому із Італії рисі для різотто виявлено підвищений вміст кадмію. Одержувачем бракованої партії є  ТОВ «БЮРО ВИН» («Goodwine»). 

Кадмій це природний важкий метал, здатний накопичуватися в живих організмах. В організм людини кадмій потрапляє в основному з їжею і водою, хоча є й інші джерела надходження цього мікроелемента, наприклад, тютюновий дим. Кадмій має токсичну дію на нирки, кісткову і дихальну системи. Його відносять до числа канцерогенів, небезпечних для людини.

Згідно із інформацією на сайті Європейської Комісії, перевищення норми кадмію у поставленій партії першою виявила Фінляндія 3 лютого. Після цього розслідування в себе провели країни, які також закуповують або перепродають рис цього виробника, та сама Італія. Українська компанія-одержувач постачала рис із Польщі, тож українську сторону повідомили про проблему 17 лютого, коли були готові польські результати перевірки. Тобто навмисно в Україну отруйний рис не завозили, його експортували по всій Європі і продавали в самій Італії. Інформація про нього досі є на сайтах місцевих та іноземних магазинів

Рис для різотто від Principato di Lucedio. Джерело: Італійський магазин Gustorotondo

Після того, як товар визнали небезпечним, країни-імпортери наказали місцевим продавцям вилучити продукцію із обігу. Наприклад, в Італії цей товар наказали вивести із ринку після розслідування 13 лютого. Станом на 27 лютого заходи вже вжиті. Однак це сталося вже після того, як про небезпечну партію дізналися в Україні. Ніхто спеціально не поставляв рис в Україну, знаючи, що він становить загрозу для споживача, бо його вже не можна продавати в Італії. Навпаки, після виявлення загрози українську сторону одразу повідомили (результати розслідувань Польща надала Єврокомісії 17 лютого, того ж дня українські служби отримали повідомлення у RASFF), щоб вона оперативно вивела небезпечний продукт із полиць магазинів.

RASFF це інструмент для обміну інформацією, який допомагає країнам ЄС діяти швидше та скоординовано у відповідь на загрозу здоров’я, спричинену харчовою продукцією або кормом. Мережа RASFF об’єднує контролюючі органи в сфері безпечності харчової продукції країн ЄС та таких країн як Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія, які відповідають за безпечність харчових продуктів та кормів.

У разі загрози:

  • Член мережі передає Європейській Комісії інформацію про харчовий продукт чи корм, які несуть пряму чи опосередковану загрозу людині.
  • Комісія відразу передає таку інформацію всім членам мережі.
  • Комісія публікує щотижневий огляд таких повідомлень.

 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний