МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцинація від грипу підвищує ризик заразитись коронавірусом – дослідження | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцинація від грипу підвищує ризик заразитись коронавірусом – дослідження

30 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
618

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють інформацію, нібито дослідження підтверджують, що вакцинація від грипу підвищує ризик зараження сезонними коронавірусами. 

Проте, це неправда.

По-перше, дослідження, на яке посилаються автори матеріалів, проводили в 2017-2018 роках (а опублікували 10 січня 2020 року) в армії США. Автори досліджували, чи вакцинація проти грипу може збільшити ризик інфікуватися іншими респіраторними вірусами.

Варто наголосити, що з COVID-19 це дослідження ніяк не пов’язане. У ньому йшлося про чотири типи сезонних коронавірусів, які викликають простудні захворювання, і не згадувався новий SARS-CoV-2.

Результати дослідження — сумнівні. Про це вже писали іноземні незалежні фактчекери. 

Епідеміолог Едвард Белонья у коментарі для Factcheck.org зазначив, що в дослідженні не враховані фактори віку та сезону. Ці фактори можуть вплинути на ймовірність захворіти. 

Схоже дослідження проводили вчені з Канади і встановили, що вакцинація проти грипу не збільшує ризик сезонних коронавірусів. Також вони знайшли недолік у методології першого дослідження і встановили, що при правильній методології та обрахунках зв’язку між вакцинацією проти грипу та сезонним ризиком коронавірусу не було б виявлено. 

По-друге, у публікаціях додають фрагмент із зовсім іншого, не пов’язаного з попереднім дослідження. Його проводили серед дітей, опублікували ще в 2012 році. Результати дослідження обмежені невеликим обсягом вибірки (115 дітей) та невеликою кількістю підтверджених інфекцій. 

У CDC зазначають, що після публікації цього дослідження була проведена низка інших, які не підтвердили вищу ймовірність зараження респіраторними вірусами після вакцинації від грипу. Вакцини від грипу не роблять людей більш вразливими до інших респіраторних вірусів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний