МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцина не може запобігти передачі вірусу — директорка CDC

МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцина не може запобігти передачі вірусу — директорка CDC

31 Жовтня 2021
FacebookTwitterTelegram
697

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У соцмережах поширюють уривок інтерв’ю директорки Центрів з контролю та профілактики захворювань у США (CDC) Рошель Валеньські  для американского телеканалу CNN. Йдеться, ніби Валенські визнала, що “вакцина не може запобігти передачі вірусу”. Авторка допису помилилася, бо переплутала ведучого та саму директорку CDC: називає її “доктором Валенським”.

Скриншот допису у Facebook

Рошель Валеньскі не заявляла, що вакцина не може запобігти передачі вірусу взагалі. Цю фразу вирвали з контексту.

У відео йдеться про так звані “проривні інфекції” — зараження на коронавірус серед тих, хто вже був імунізований. Ведучий запитує у директорки CDC, який шанс заразитися у людей, які отримали дві дози вакцини від COVID-19. Валеньскі пояснює, що попри те, що вакциновані можуть заражатися, вони не розвивають ускладнень і мають значно легший перебіг хвороби.

“Я думаю, ми всі мусимо визнати: із 164 мільйонів вакцинованих ми маємо розраховувати на, можливо, десятки тисяч “проривних інфекцій”. Але найголовніше — це не їхня кількість. У випадку “проривної інфекції” люди мають легку форму захворювання, їх не госпіталізують і вони не помирають. І я думаю, що це найважливіше для розуміння. У нас є велика кількість випадків “проривних інфекцій”, і ці випадки мають тенденцію бути легкими, а не важкими”, — говорить Рошель Валеньски.

Згодом ведучий запитує, чи можуть люди з “проривною інфекцією” передавати вірус іншим людям. Директорка CDC говорить, якщо це штам “Дельта” — можуть. 

“Вакцини працюють надзвичайно добре, вони продовжують добре працювати й у випадку “Дельти”: запобігають важкому перебігу хвороби та смерті. Але вони більше не можуть запобігти передачі інфекції. Тому якщо ви збираєтеся додому до когось, хто не був вакцинований чи не може зробити щеплення, до когось, хто може мати імунодефіцит, бути ослабленим чи мати побічні захворювання, які ставлять їх під високий ризик, я б радила носити маски в приміщеннях зі скупченнями людей”, — заявила Валенські.

Так директорка Рошель Валенські коментує, чому CDC у серпні випустили нові рекомендації з приводу носіння масок. Їх радять носити в громадських приміщеннях, зокрема де є публічні зібрання. Нещодавнє дослідження показало, що як вакциновані, так і не вакциновані з виявленим штамом “Дельта” мають однакову кількість вірусу в організмі. Тобто щеплені з “проривною інфекцією” можуть поширювати коронавірус так, як і нещеплені. Проте кількість вірусу в організмі вакцинованого знижується швидше, ніж в організмі невакцинованого. Тому вчені припускають, що вакциновані можуть бути носіями вірусу впродовж менш тривалого періоду.

Однак важливо розуміти: для того, щоб поширювати вірус, вакцинована людина сама мусить бути заражена. А щеплені від COVID-19 мають куди менший шанс заразитися коронавірусом, ніж невакциновані. У дослідженні, опублікованому на The Lancet Infectious Diseases, проаналізували дані з британського додатку Zoe Covid Study, що відстежує інформацію про вакцини. У період із грудня 2020 року по липень 2021 було відстежено стан здоров’я понад 1,2 мільйонів дорослих, які отримали одну дозу вакцини, і понад 900 тисяч, які отримали дві дози. Лише 0,2% повністю вакцинованих людей підтвердили, що заразилися коронавірусною хворобою після вакцинації (2370 випадків).

До того ж вакциновані мають менший ризик розвинути хворобу після зараження. За даними дослідження CDC, вакциновані мали в 5 разів менше шансів захворіти COVID-19, ніж невакциновані. Вакциновані люди в 10 разів рідше потрапляли до лікарні та помирали від хвороби.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний