МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцинація взагалі не захищає від зараження, щеплені хворіють так само важко — «The Lancet»

МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцинація взагалі не захищає від зараження, щеплені хворіють так само важко — «The Lancet»

31 Грудня 2021
FacebookTwitterTelegram
955

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі Facebook поширюють дописи про дослідження, опубліковане в медичному журналі «The Lancet». У публікації «The Lancet» йдеться про дослідження, проведене у Великій Британії. Його учасниками стали понад 600 людей. Дослідники зокрема оцінювали, як варіант коронавірусу Дельта передається в побутових умовах в рамках одного домогосподарства і наскільки на це впливає вакцинація.

У соцмережах стверджують, начебто дослідження доводить, що жодної користі від вакцинації немає: щеплення не захищає від зараження, а вакциновані хворіють так само важко, як невакциновані. Насправді в дослідженні про це не йдеться, а всі ці твердження — неправдиві чи маніпулятивні. 

Допис Сергія Мікітена з руху антивакцинаторів «СтопФейкПандемія», які систематично поширюють фейки про коронавірус та вакцини

Маніпуляція:

«Пікове вірусне навантаження у вакцинованих та невакцинованих не відрізняється Тобто й ті, й інші можуть хворіти коронавірусом однаково важко, незалежно від статусу вакцинації»

У статті дійсно йдеться: «Пікове вірусне навантаження не відрізнялося залежно від статусу вакцинації або типу варіанта, але помірно збільшувалося з віком». Однак далі дослідники пишуть: «У вакцинованих, у яких виявили варіант Дельта, спостерігалося швидше зниження вірусного навантаження, ніж у невакцинованих, у яких виявили варіанти Альфа або Дельта». Це в дописі просто не згадують. Тобто вірусне навантаження у вакцинованих з штамом Дельта знижується швидше. 

У дослідженні взагалі не розглядали випадки важкого перебігу COVID-19. Тому немає жодних підстав на його основі стверджувати, що вакциновані та невакциновані хворіють однаково важко. У вступі вказано, що мета — дослідити передачу та кінетику вірусного навантаження у вакцинованих та невакцинованих осіб із легкою інфекцією варіанта Дельта в громаді

Скриншот дослідження 

Маніпуляція: 

«…хворий вакцинований (і ревакцинований) може хворіти так само важко, як і невакцинований»

У розділі «Дискусія» автори пишуть, що нинішні вакцини залишаються ефективними для запобігання тяжким захворюванням і смерті від COVID-19. Все ж результати свідчать, що тільки вакцинації недостатньо, щоб запобігти всім передачам варіанту Дельта в домашніх умовах, де взаємодія є близькою і тривалою. Тому, хоча вакциновані таки можуть заразитися вірусом, перебіг хвороби вакцинованого потенційно легший, ніж невакцинованого. Тому прирівнювати рівень захисту вакцинованого та невакцинованого некоректно.

Більше того, у дослідженні взагалі не йдеться про вплив ревакцинації (повторного введення вакцини) на важкість перебігу хвороби. Разом із тим, автори вважають, що бустерні дози та вакцинація підлітків допоможуть краще запобігати передачі вірусу. 

Маніпуляція: 

«Разом з тим [вакциновані] наражаються на поствакцинальні ризики (ускладнення тощо)»

У дослідженні не йдеться про «поствакцинальні наслідки». Дослідники писали про наслідки та потенційні ускладнення від COVID-19, а не вакцин. «Підвищення імунітету населення за допомогою бустерних програм і вакцинації підлітків допоможе посилити обмежений на даний момент вплив вакцинації на передачу, але наш аналіз показує, що прямий захист осіб, які ризикують тяжкими наслідками, за допомогою вакцинації та немедикаментозних заходів, залишатиметься центральним у стримуванні захворювання, викликаного дельта-варіантом», — йдеться у статті. 

І хоча вакцинація від COVID-19 має побічні наслідки, більшість з них несерйозні. А ризики від хвороби та її наслідків вищі, ніж ризики від вакцинації.

Скриншот дослідження 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний