МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакциновані вразливіші до штамів коронавірусу – ізраїльське дослідження

МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакциновані вразливіші до штамів коронавірусу – ізраїльське дослідження

17 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
315

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У соцмережах поширюють інформацію про ізраїльське дослідження, яке нібито довело, що вакциновані Pfizer люди у 8 разів більш вразливі до південноафриканського штаму коронавірусу та в 2,6 — до британського. 

Утім, така інтерпретація хибна. По-перше, дослідження стосувалося лише ефективності вакцини Pfizer-BioNTech проти згаданих штамів. А по-друге, дослідження не було рецензоване. Це означає, що дослідження не переглядали незалежні науковці, аби перевірити на помилки в припущеннях, методах чи висновках. На сайті MedRxiv наголошують, що їхні статті можуть бути недоопрацьовані, містити помилки чи інформацію, яка жодним чином не підтверджена науковою чи медичною спільнотою. 

У дослідженні порівняли майже 400 людей, які отримали позитивний тест на COVID-19 через 14 днів після отримання однієї або двох доз вакцини, із такою ж кількістю невакцинованих пацієнтів з COVID-19.

Результати показали, що вакциновані, які отримали позитивний результат на коронавірус щонайменше за тиждень після другої дози, були непропорційно інфіковані південноафриканським штамом коронавірусу (B.1.351), якщо порівнювати з групою невакцинованих (співвідношення 8 до 1). Ті, хто отримали позитивний результат за два тижні після першої дози та за тиждень після другої, були непропорційно інфіковані британським штамом коронавірусу (B.1.1.7), якщо порівнювати з групою невакцинованих (співвідношення 26 до 10). Автори дослідження зробили припущення, що вакцина не така ефективна саме проти згаданих штамів. 

Наприкінці травня ВООЗ прийняла рішення називати штами коронавірусу літерами грецького алфавіту. Так організація хоче уникнути стигматизації держав, у яких початково виявили варіанти коронавірусу. Тому нова назва британського штаму (B.1.1.7) — альфа, південноафриканського (B.1.351) — бета, бразильского (P.1) — гама, індійського (B.1.617.2) — дельта.

Утім, некоректно стверджувати, що вакциновані більш вразливі до південноафриканського чи британського штамів, як це роблять у дописах у соцмережах. 

Автори статті наголошують, що дослідження не мало на меті визначити ефективність вакцини проти південноафриканського чи британського штамів, оскільки науковці вивчали вже інфікованих осіб, не порівнюючи з контрольною неінфікованою групою.

У катарському дослідженні, опублікованому в журналі The New England Journal of Medicine, йдеться, що дві дози вакцини Pfizer-BioNTech зменшують шанси захворіти на COVID-19 через південноафриканський штам на 75% порівняно з невакцинованими. У той же час ефективність цієї вакцини проти британського штаму вища — 89,5%. І хоча ефективність проти південноафриканського штаму виявилася нижчою, дослідження показало, що вакцина таки захищає проти тяжкого перебігу хвороби.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний