МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцини неефективні, бо безкоштовні

МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцини неефективні, бо безкоштовні

29 Грудня 2021
FacebookTwitterTelegram
969

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook.

У Facebook поширюють допис про те, що вакцини неефективні, оскільки народ отримує їх безкоштовно. Утім, це твердження маніпулятивне: вакцини закуповує держава у фармакологічних компаній за кошти держбюджету, тобто за гроші платників податків. 

Скриншот допису у Facebook

В Україні за кошти державного бюджету закуповують вакцини, що входять до Національного календаря щеплень. Це вакцини від 10  інфекційних хвороб: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту і хіб-інфекції. Із 2015 року закупівлю ліків і медвиробів за держпрограмами за кошти держбюджету здійснювали три міжнародні організації – Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Програма розвитку ООН (ПРООН, UNDP) і британське закупівельне агентство Crown Agents. Закупівля ліків через міжнародні організації – більш прозорий та відкритий механізм, що дозволяє уникнути корупційних схем, закупляти препарати за найнижчою ціною на глобальному ринку. Це, за оцінками Рахункової палати, дозволило заощаджувати до 40% бюджетних грошей та закуповувати деякі препарати в десятки разів дешевше.

Крім цього, вакцини можуть купувати за кошти міжнародних донорів й інших структур, програм Світового банку, Європейського інвестиційного банку тощо. 

Те, що вакцини безкоштовні для громадян, не означає, що вони неефективні. Наприклад, одна доза вакцини КПК на 93% ефективна проти кору, дві дози — на 97%. А до появи вакцини в 1963 році та масової вакцинації епідемії кору траплялися кожні 2-3 роки і щорічно спричиняли 2,6 млн смертей. За даними ВООЗ, імунізація скоротила глобальну смертність від кору на 73% за 2000-2018 роки.

Вакцини від COVID-19 також закуповують за кошти з держбюджету. Також Україна як одна із країни з низьким та середнім рівнем доходу отримує вакцини від COVID-19 через глобальну ініціативу COVAX безоплатно, за рахунок внесків від інших країн, міжнародних організацій та приватних донорів. Вакцини від COVID-19 Україні також передавали інші держави, наприклад, Німеччина, Польща, Данія, Румунія.  

Вакцини, якими проводять щеплення в Україні, пройшли етапи клінічних випробувань, які доводять безпечність та ефективність.

Компанії Pfizer та BioNTech (США та Німеччина) у проміжному звіті третього етапу випробувань заявили про 90% ефективність. У цьому етапі клінічних випробувань взяли участь понад 40 тис. волонтерів. У листопаді 2020 року Moderna у проміжному звіті третього етапу заявила про 95% ефективність своєї вакцини, у цьому етапі взяли участь понад 30 тис. волонтерів. 

Проміжні результати випробувань AstraZeneca показали, що вакцина на 79% ефективна в запобіганні симптоматичному перебігу COVID-19 та на 100% захищає від важкого перебігу хвороби та госпіталізації. Проміжні результати третьої фази випробувань вакцини CoronaVac опублікували в липні 2021 року. Вони показали, що CoronaVac забезпечує 83,5% захист від симптоматичного COVID-19.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний