МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцини тестують не за науковим стандартом

МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцини тестують не за науковим стандартом

31 Грудня 2021
FacebookTwitterTelegram
436

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У соцмережах поширюють інформацію про те, що тестування вакцин на безпечність не відповідає науковому стандарту. Нібито порушується «золотий стандарт» наукових досліджень — немає контрольної групи, бо при тестуванні вакцини порівнюють не з плацебо, а з іншими вакцинами. Це, мовляв, доводить, що жодну з вакцин не досліджували на безпечність — бо їх завжди порівнювали з іншими вакцинами. Це твердження неправдиве. 

Зображення з допису, джерело — фейсбук-група MedAlternativa.info 

Дійсно, стандартом медичних досліджень вважаються рандомізовані плацебо-контрольовані випробування. У цьому випадку всі учасники випробування розділені на дві групи: одна отримує досліджувану вакцину, інша — плацебо (неактивну речовину, наприклад, фізіологічний розчин).

Проте рандомізовані плацебо-контрольовані дослідження часто спричиняють етичні проблеми. Бо учасники контрольної групи, які отримують плацебо, позбавлені шансу отримати безпечну та ефективну вакцину, яка вже існує та була затверджена до використання раніше.

У ВООЗ у 2014 році розробили рекомендації з приводу використання плацебо під час тестування вакцин. Використання плацебо припустимо, якщо ще не існує ефективної та безпечної вакцини. Водночас етично некоректно використовувати плацебо, якщо така вакцина вже існує. Бо група, яка отримуватиме плацебо, буде під ризиком заразитися захворюванням, якому можна було запобігти.

Однак якщо ці ризики незначні чи їх можна мінімізувати іншими заходами, то використовувати плацебо можна. Це стосується ситуацій, коли вже наявна вакцина доступна через місцеву систему охорони здоров’я, а також ситуацій, коли наявна вакцина недоступна на місцевому рівні або доступна лише на приватному ринку.

Крім цього, у ВООЗ пояснюють, що за деяких обставин замість справжнього контрольного плацебо може використовуватися вакцина проти іншого захворювання. Наприклад, під час досліджень вакцини від COVID-19 Оксфордського університету контрольна група отримувала вакцину від менінгіту та септицемії як плацебо. Перевага використання вакцини замість плацебо полягає в тому, що вона викличе подібну реакцію в місці ін’єкції, як вакцина проти COVID-19. Наприклад, біль у м’язах і хворобливість.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний