Beta

МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцини від COVID-19 ефективні на 0,84-1,З%

31 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
8

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що нібито дослідження, опубліковане в авторитетному медичному журналі The Lancet, доводить, що вакцини від COVID-19 AstraZeneca, Moderna, Johnson&Johnson, Pfizer та Sputnik мають ефективність 0,84-1,3%.

Утім, це — маніпуляція. І її вже коментували іноземні незалежні фактчекери з PolitiFact.

У The Lancet справді опублікували дослідження, у якому називають такі цифри. Утім, автори дописів маніпулюють, публікуючи лише частину дослідження.

У дослідженні описують два показника ефективності вакцини: відносне зниження ризику (relative risk reduction, RRR) та абсолютне зниження ризику (absolute risk reduction, ARR). 

Абсолютне зниження ризику (absolute risk reduction, ARR) —  це різниця часток заражених між групою невакцинованих та групою вакцинованих. У виданні “Wired” це пояснюють на прикладі. Наприклад, нехай у групі зі 100 невакцинованих захворіє 10 людей. Тоді базовий ризик захворіти становитиме 10%. І нехай у групі зі 100 вакцинованих людей захворіє 1 людина. Так, ризик захворіти у групі вакцинованих буде 1%. Тому абсолютне зниження ризику становить 9% (від 10% у групі невакцинованих відняти 1% у групі вакцинованих). 

Відносне зниження ризику (relative risk reduction, RRR) — це співвідношення, що порівнює ризик зараження людей, які отримали щеплення, порівняно з людьми, які цього не зробили (контрольна група). Використовуючи той же приклад із “Wired”, відносний ризик становитиме 90% (абсолютний ризик, який становить 9%, ділимо на базовий ризик – 10%).

Зазвичай для визначення ефективності вакцин використовують показник відносного зниження ризику. Так, наприклад, для вакцини проти COVID-19 від Pfizer він становить 95%, Moderna — 94%, AstraZeneca — 67%.

А от показники від 0,84% до 1,3% — це абсолютне зниження ризику. Так, для вакцини проти COVID-19 від AstraZeneca він становить 1,3%, Moderna — 1,2%, Johnson&Johnson — 1,2%, Sputnik — 0,93% і Pfizer — 0,84%.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний