МАНІПУЛЯЦІЯ: Вчений Джеффрі Сакс заявив, що SARS-CoV-2 винайшли в лабораторії США

МАНІПУЛЯЦІЯ: Вчений Джеффрі Сакс заявив, що SARS-CoV-2 винайшли в лабораторії США

20 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
703

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширили нібито заяву американського вченого, голови комісії журналу The Lancet Джеффрі Сакса про те, що вірус SARS-CoV-2 винайшли в лабораторіях США. Росія вже встигла скористатися цим інфоприводом: голова Держдуми В’ячеслав Володін заявив, що США мають виплатити компенсації усім державам, які постраждали від наслідків пандемії COVID-19.

Джеффрі Сакс дійсно зробив таку заяву, проте наукове розслідування походження SARS-CoV-2 досі триває. Лабораторне походження вірусу залишається лише гіпотезою, вчені не відкидають теорію про природне виникнення нового коронавірусу.

15 червня 2022 року Джеффрі Сакс виступив на заході, організованому іспанським аналітичним центром GATE Center. У його промові пролунали суперечливі слова про походження SARS-CoV-2: «Я переконаний, що він (COVID-19 — ред.) виник завдяки біотехнологіям лабораторій США, а не природним шляхом. До речі, я кажу це після двох років інтенсивної роботи над цим питанням. Отже, на мій погляд, це помилка біотехнологій, а не випадковий природний ефект. Ми не знаємо цього напевно, я повинен бути абсолютно точним. Але є достатньо доказів того, що це питання слід розслідувати. Але це не розслідують ні в США, ні в інших країнах. І я думаю, що насправді вони не дуже хочуть заглядати під килимок». Уже з цієї цитати стає зрозуміло, що це твердження є особистою позицією Джеффрі Сакса, а не всієї наукової спільноти. Крім того, він відкрито заявляє, що немає достатньо доказів, які би підтверджували теорію про штучне походження SARS-CoV-2.

В інших промовах, статтях, інтерв’ю за останні місяці Джеффрі Сакс висловлює схожі ідеї: він припускає, що вірус могли винайти в американській лабораторії, проте не відкидає повністю теорію про його природне походження: «Звісно, все ще існує можливість, що вірус має природне походження. Суть у тому, що ніхто не знає точно. Саме тому важливо розслідувати всю інформацію, яку зберігають у базах даних у США».

Позицію Джеффрі Сакса не варто розглядати як надійне джерело щонайменше з двох причин.

По-перше, Джеффрі Сакс — економіст, він не має фаху в галузі, про яку говорить. Так, він очолював комісію від медичного журналу The Lancet для розслідування походження COVID-19, але вже у вересні 2021 року ця комісія була розформована через конфлікт інтересів. Сакс вважав, що 5 із 12 членів комісії мали конфлікт інтересів через зв’язки з китайською лабораторією у Вухані. Натомість деякі колишні члени комісії стверджували, що Сакс здійснював на них тиск, щоб вони приділяли більше уваги дослідженню теорії про штучне походження вірусу.

По-друге, не можна виключати упередженість Джеффрі Сакса. Крім заяв про економіку та пандемію, він робить чимало політичних заяв, тісно пов’язаних із проросійськими та прокитайськими наративами. Наприклад, у тій же промові від 15 червня в GATE Center Сакс звинуватив НАТО у тому, що альянс нібито порушив обіцянку про нерозширення на схід після розпаду СРСР і таким чином спровокував російське вторгнення в Україну (цей фейк ми спростовували тут). Також економіст дає інтерв’ю пропагандистським російським медіа та закликає Україну та Захід піти на поступки росії в сьогоднішній війні. 

Щодо Китаю, Джеффрі Сакс звинувачує саме США у загостренні китайсько-американських відносин та заперечує масові порушення прав людини в КНР. Як і чимало представників росії та Китаю він теж безпідставно звинувачував США у «створенні коронавірусу» та «замовчуванні правди».

Востаннє ВООЗ оновлювала свою позицію стосовно походження SARS-CoV-2 9 червня 2022 року. У новій доповіді Науково-консультативної групи з питань походження нових патогенів фахівці ВООЗ стверджують, що наразі вченим не вдалося встановити джерело вірусу, хоча й гіпотеза про кажанів як носіїв вірусу залишається найвірогіднішою. Для того, щоб перевірити теорію про лабораторне походження вірусу та дійти до остаточних висновків, фахівцям потрібні додаткові дослідження, зокрема більше доступу до даних із Китаю та інших країн, де COVID-19 поширювався наприкінці 2019 року.

У жовтні 2021 року американська розвідка розсекретила доповідь про походження вірусу. Всі розвідувальні органи США погодилися, що вірус не був створений як біологічна зброя. А більшість органів припустили, що вірус виник природним шляхом. Причому розвідка теж зазначає, що для більш детального пояснення походження вірусу їм необхідна додаткова інформація.

Отже, розслідування причин появи SARS-CoV-2 триває. Не можна стверджувати, що наукова спільнота прийшла до фінального висновку в цьому питанні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний