Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У соціальних мережах поширюють дописи про те, що хоча вакцину від грипу створили понад 80 років тому, позбутися вірусу так і не вдалося. Дійсно, перші вакцини розробили ще наприкінці 1930-х, але вірус все ще циркулює серед населення. Однак це не означає, що вакцинація неефективна чи не має сенсу.
Захворювання викликають чотири типи вірусів грипу — A, B, C і D. Віруси грипу A і B, такі як H1N1 та H3N2, викликають сезонні епідемії грипу. За один сезон, як правило, циркулює одразу кілька вірусів грипу. Тому вакцини змінюють щороку залежно від того, які віруси циркулюють.
Прогнози на те, які віруси грипу будуть поширюватися в майбутньому сезоні, роблять завчасно. Експерти повинні вибрати, які віруси включати до вакцини, за багато місяців до початку сезону, щоб вакцина була виготовлена та доставлена вчасно.
Однак, як пояснює CDC, віруси грипу постійно змінюються, тому це неможливо передбачити точно. Якщо один або кілька вірусів, що циркулюють, відрізнятимуться від вірусів у вакцині, ефективність вакцинації буде меншою. За підрахунками CDC, у середньому вакцина дієва на 40-60%.
Професор Мунір Ікбал з Інституту Пірбрайта пояснює, що віруси грипу можуть швидко мутувати й еволюціонувати. Для захисту від потенційних сезонних вірусів грипу необхідне часте, щорічне оновлення штамів у вакцинах, передає Forbes.
ВООЗ прагне до 2027 року створити універсальну вакцину, яка захищатиме від усіх форм тяжких захворювань через вірус грипу А. Це дозволить запобігти пандемії. Доктор Ентоні Фаучі, директор Національного інституту алергії та інфекційних хвороб США (NIAID), вважає, що універсальна вакцина може бути “недосяжною”. Однак перші випробування кількох потенційних кандидатів уже проводилися.
Попри те, що поки не існує універсальної вакцини, яка була б дієвою проти всіх вірусів грипу водночас, щеплення має низку переваг. За даними CDC, протягом 2019-2020 років у США вакцинація проти грипу запобігла:
- 7,5 мільйонам випадків захворювань на грип;
- 3,7 мільйонам візитів до лікаря через грип;
- 105 тис. госпіталізацій;
- 6,3 тис. смертей через грип.
І навіть якщо вакцина проти грипу не дає стовідсоткового захисту, щеплення запобігає складному перебігу хвороби. Дослідження 2018 року показало, що з 2012 по 2015 рік вакцинація проти грипу серед дорослих знизила ризик потрапити у відділення інтенсивної терапії з грипом на 82%.
До того ж щеплення від грипу важливе для людей із хронічними захворюваннями. У деяких дослідженнях йдеться, що вакцинація зменшила кількість госпіталізацій через грипу серед людей з хронічною обструктивною хворобою легень та діабетом.
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний