МАНІПУЛЯЦІЯ: Внаслідок вакцинації у Великій Британії кількість викиднів збільшилась на 366%

МАНІПУЛЯЦІЯ: Внаслідок вакцинації у Великій Британії кількість викиднів збільшилась на 366%

28 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
1037

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що після вакцинації від COVID-19 у Великій Британії кількість викиднів збільшилась на 366% за період з 24 січня по 7 березня (6 тижнів). 

Скриншот допису, що поширюють у Facebook

Утім, наведена інформація є маніпулятивною

Цей фейк вже спростували незалежні іноземні фактчекери з Reuters, PolitiFact, USA Today.

Найімовірніше фейк потрапив до українського сегменту Facebook завдяки публікації від 9 квітня в Telegram-каналі «Ковид Сопротивление», що спеціалізується на «новинах» про «лже-пандемію». Так, деякі користувачі Facebook посилаються (тут і тут) саме на цей канал. Решта користувачів передруковують текст допису «Ковид Сопротивления» без посиланння. 

Скриншот допису у Telegram

«Ковид Сопротивление», у свою чергу, посилається на британський сайт The Daily Expose, який називає себе альтернативним медіа та засуджує «брехню, пропаганду мейнстрімних ЗМІ». Ресурс Media Bias / Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, оцінює The Daily Expose як конспірологічне та псевдонаукове видання.

Утім, у своїй статті про збільшення кількості викиднів The Daily Expose маніпулює та вириває факти з контексту. Автор стверджує, що в період з 9 грудня 2020 року по 24 січня 2021 року було 6 повідомлень про викидні, а в період з 24 січня по 7 березня 2021 року — 22 повідомлення. З цього порівняння і випливає висновок про збільшення кількості викиднів на 366%.

Однак автор статті не враховує ні загальну кількість вакцинованих, ні кількість вакцинованих вагітних жінок, ні загальну кількість викиднів за вказаний період. Статистика, на яку він посилається, взята з доповіді урядового британського Агентства з регулювання лікарських засобів та товарів медичного призначення (MHRA). Завдяки системі Yellow Card вакциновані у Великій Британії можуть повідомити про побічні ефекти, які вони мають після щеплення. Узагальнені звіти про безпечність вакцин та кількість людей, що мали побічні дії, регулярно публікує згадане Агенство. Звіти про побічні ефекти після щеплення AstraZeneca можна знайти тут і тут, а після Pfizer-BioNTech — тут і тут.

Однак співробітники британського агентства наголошують: повідомлення про побічні ефекти не обов’язково означають, що саме вакцини стали причиною цих ефектів. Більшість негативних реакцій, про які повідомляють, мають лише співпадіння у часі з проведеним щепленням

В Україні пацієнти теж можуть повідомити про побічні ефекти після щеплення — їм слід звернутись до лікаря, який заповнить карту-повідомлення в Автоматизованій інформаційній системі фармаконагляду. Ці дані потім аналізує Державний експертний центр МОЗ України та публікує щотижневі звіти про загальну кількість вакцинованих та кількість людей, які мали побічні ефекти після щеплення.

Таким чином, 22 повідомлення про викидні з 24 січня по 7 березня 2021 року — це повідомлення жінок, у яких перервалась вагітність у період після щеплення. Утім, часове співпадіння не доводить, що існує причинно-наслідковий зв’язок між зробленим щепленнями та викиднем

Агентство з регулювання лікарських засобів та товарів медичного призначення дало коментар Reuters з приводу статті The Daily Expose. Представники агентства стверджують, що немає підстав вважати про існування зв’язку між перериванням вагітності та щепленням від COVID-19. За вказаний період (з 24 січня по 7 березня) кількість людей, що отримали першу дозу вакцини, зросла з 1,3 млн до 4,3 млн. Щонайменше половина з цієї кількості — жінки дітородного віку. Тобто приблизна кількість вакцинованих жінок за цей період зросла з 0,6 млн до 2,1 млн. За статистикою переривання вагітності трапляється в 25% випадках у Великій Британії. Найчастіше викидень трапляється в перші 12 тижнів вагітності. Ці випадки не залежать від того, чи зробила вагітна жінка щеплення від COVID-19.

Наразі Агентство з регулювання лікарських засобів та товарів медичного призначення не знайшло доказів негативного впливу вакцин Pfizer-BioNTech та AstraZeneca на вагітних жінок, однак продовжує досліджувати це питання. Медичний регулятор поки не може дати остаточну рекомендацію щодо вакцинації вагітних жінок. Агентство стверджує, що вакцину (Pfizer-BioNTech, AstraZeneca) слід застосовувати під час вагітності, якщо потенційна користь переважає потенційні ризики для матері та плоду. Перед прийняттям рішення про щеплення жінкам рекомендують порадитись з лікарем. Ці рекомендації для вагітних жінок пов’язані не з тим, що вчені виявили нібито негативні ефекти вакцини, а з тим, що це питання потребує подальшого дослідження. 

Крім того, Служба охорони здоров’я Англії наводить позицію Спільного комітету з вакцинації та імунізації (дорадчий орган при британському МОЗ), який пропонує вакцинувати вагітних жінок одночасно з рештою населення,  залежно від їхнього віку та групи ризику. Комітет рекомендує надавати перевагу вакцинам Pfizer-BioNTech і Moderna для щеплення вагітних жінок. Служба охорони здоров’я посилається на успішний приклад США, де станом на кінець квітня вакцинували близько 100 000 вагітних жінок і не виявили негативного впливу на перебіг вагітності.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний